Aquaterapie / Hydroterapie a Kingvet
Text: Mgr. Jaroslava Cábová, CertCAAPR, Foto: archiv Aqua Dog

Fyzioterapie a rehabilitace zvířat se zaměřuje na diagnostiku, léčbu a prevenci funkčních poruch pohybového aparátu, jak u ortopedických, tak neurologických pacientů, a to nejen po chirurgickém zákroku, ale také při konzervativní léčbě. Je vhodná u stavů, které omezují pohyblivost pacienta, významně ovlivňuje a urychluje rekonvalescenci u poúrazových a pooperačních stavů, snižuje bolestivost pohybového aparátu, tím snižuje množství podávaných analgetik a také tím výrazně šetří trávicí systém. Zkvalitňuje pohybové schopnosti psího pacienta i jeho celkový fyzický a psychický stav.
Cíle fyzioterapie a rehabilitace
Cílem fyzioterapie a rehabilitace je především zvýšení nebo udržení rozsahu pohybu v kloubu (ROM – range of motion), síly, rychlosti, koordinace a kontroly pohybu. Hlavní cíle pak jsou:
- zlepšení bezbolestného rozsahu pohybu a flexibility
- zlepšení propriocepce – polohocit
- zlepšení používání končetin a jejich zatížení správným přenosem váhy
- redukce kulhání
- zlepšení osvalení a svalové síly
- redukce spinální atrofie svalů
- zlepšení a zvýšení kondice, konkrétně vytrvalosti, rychlosti a zrychlení
- eliminace rizika a zabránění dalším zraněním

Aquaterapie / hydroterapie
Aquaterapie je jednou z velmi účinných a stěžejních metod, která napomáhá jako neinvazivní doplněk léčby u neurologických i ortopedických pacientů, ale také u psů zotavujících se po úrazech a chirurgických operacích, u psích seniorů, a též je vhodná u psů ve sportovní zátěži jako forma prevence či kondičního cvičení. Má své nezastupitelné místo v léčbě obezity psů.
„Tělesná cvičení mohou nahradit mnoho léků, ale žádný lék na světě nemůže nahradit tělesná cvičení.“
Mosso
Terapie funguje na principu řízeného pohybu zvířete na pohyblivém podvodním pásu, s regulovatelnou rychlostí. Při samotné rehabilitaci se pak využívá fyzikálních vlastností, jako je teplota vody, vztlak nebo odpor vody. Vztlakem vody dochází k nadlehčení zvířete, a tím i k menšímu zatížení kloubů. Aktivní pohyb je tak pro zvíře komfortní, hlavně mnohem méně bolestivý, a tím motivuje zvíře k větší spolupráci při rehabilitaci. Principu vztlaku vody se také využívá především u neurologických ochrnutých pacientů, kdy se ve stavu odlehčení snadněji buduje požadovaný pohybový stereotyp. Díky odporu vody pes snadněji a lépe posiluje ochablé svalové partie, které se v prostředí „na suchu“ s působením gravitace a pocitem bolesti při zatížení vlastní vahou těla posilují jen velmi obtížně. Aquaterapie celkově výrazně zvyšuje kondici psa. Společně i s možností přídavného volitelného protiproudu, který zvyšuje náročnost pohybu při terapii. Dochází tak celkově ke zlepšení ROM – rozsahu pohybu jednotlivých kloubů, zvýšení svalové hmoty, zpevnění osvalení, stabilizaci kloubů a páteře. Podporujeme správnou biomechaniku pohybu. A v neposlední řadě pracujeme i na rozvoji a kondici kardiovaskulárního systému a dechové kapacity. Základ úspěšného využití aquaterapie u psů spočívá v individuálním přístupu. Doba terapie, kontrola rychlosti, výška hladiny vody, a tím přesné využívání fyzikálních vlastností vody, síla a směr protiproudu – to vše jsou důležité proměnné.

Čím můžeme aquaterapii podpořit?
Společně s terapií a tréninkem na podvodním hydroterapeutickém pásu podáváme Kingvet, který nám pomůže s hojením zlomenin a poraněných šlach jak u ortopedických pacientů nejen po operacích, ale také např. při konzervativní léčbě DKK – dysplazie kyčelních kloubů (pomocné preparáty Imunovet a Skelevet). U neurologických pacientů pomůže s hojením kůže, měkkých tkání, kostí a kloubů (pomocný preparát Imunovet). U sportovních psů, ale i u seniorů podpoří nárůst svaloviny, kdy působí jako anabolikum (je nutná stimulace pravidelným tréninkem, pomocný preparát Gynevet – střídání s Kingvetem). A posílí účinky tréninku u závodních psů (pomocné preparáty Skelevet, Omegavet).
Autor článku
Mgr. Jaroslava Cábová, CertCAAPR
Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník drobných zvířat v centru Aqua Dog, s.r.o., certifikovaný člen a člen revizní komise AFRZČR, certifikovaný poradce Energyvet specializující se na fyzioterapii a rehabilitaci ortopedických a neurologických pacientů se zaměřením na „spinální chůzi“.

Pes sám doma
Jen málokdo si může dovolit ten luxus, zůstat se svým pejskem celé dny, takříkajíc 24/7. Když tedy...
Číst článek

Průjem u psů
Velmi nepříjemným projevem různých onemocnění je průjem. Jak se hned od začátku zachovat, co podávat nebo naopak nepodávat? Je nutné ihned kontaktovat veterináře?
Číst článek

Využití Cytovetu v praxi
Cytovet považuji ve své praxi za téměř nepostradatelný preparát. Pokud se nejedná o akutní onemocnění, je Cytovet u mě volbou číslo jedna ...
Číst článek

Náhlé selhání kočičí mámy
Někdy se dostanete do velice obtížné situace. Zvíře má nečekaný problém a kvůli okolnostem není možné navštívit ani veterináře či pohotovost. Pro tyto ...
Číst článek

Množírny
Když jsem si adoptovala svého prvního psa zachráněného z množírny, přemyšlela jsem co víc bych mohla udělat. Julinka zemřela po roce a jáa si od stejné organizace ...
Číst článek

Imunovet a hojení otevřených ran
Jsou situace, kdy není rozumné dát psa do narkózy, aby se tržná rána zašila. Nebo situace, kdy veterinář není lehce dostupný (a nejedná se o život ohrožující zranění). Případně situace,..
Číst článek

Hárání
Snad každý majitel psa-samce to už někdy zažil – jeho parťák vypne mozek, zapomene, že má nějaké jméno a umí více či méně spolehlivě poslouchat… hormony s ním zkrátka cvičí...
Číst článek

Psychosomatika ve veterinární medicíně
Psychosomatika je v dnešní době uznávaným medicínským oborem, zejména v humánní medicíně, ale i v medicíně veterinární si získává...
Číst článek

Žlutá stužka
Žlutá mašle nebo stužka označuje pejska, který z nejrůznějších důvodů potřebuje prostor. Cílem může být nejen ochrana psa samotného, ale...
Číst článek

Flek po klíštěti, obnova srsti
Klíště obecné, Ixodes ricinus, je roztoč, jak známo, patřící do čeledi klíšťatovití. Víme, že se živí sáním krve na všem živém, kam se mu podaří dostat...
Číst článek

Doteky, které přináší úlevu
Když jsem poprvé aplikovala motýlí masáž u zvířete, věřila jsem v její sílu. Ne náhodou jsem se ocitla u Jitky Třešňákové na kurzu.
Číst článek

Hypertyreóza koček
Hypertyreóza neboli patologicky zvýšená funkce štítné žlázy je druhá nejčastější endokrinopatie u koček. Příčinou bývá zpravidla funkční nezhoubný nádor (adenom) jednoho či obou laloků žlázy.
Číst článek

Zvíře a parazité
Je jaro, otepluje se a je potřeba myslet na ochranu našich čtyřnohých přátel před klíšťaty.
Číst článek

Falešná březost
Falešná březost neboli pseudogravidita je hormonální stav, kdy fena, aniž by zabřezla, začíná laktovat a chovat se, jako by štěňata čekala, případně o ně již pečovala.
Číst článek

Vyšetření očí u zvířat
Vyšetření očí zvířat probíhá velmi podobně jako vyšetření lidských očí a mělo by být součástí základního vyšetření, jelikož v mnoha případech celková onemocnění souvisí i s postižením očí.
Číst článek

Bradavice u štěněte
Bradavice u mladých psů jsou nejčastěji infekčního původu, způsobuje je papilomavirus. Psi jsou tak nakažliví pro ostatní psi (ne pro jiná zvířata, ani pro lidi).
Číst článek

Metamorfní technika pro zvířata
Metamorfní technika tzv. motýlí masáže je jemnou harmonizační technikou, která se aplikuje u lidí na reflexních zónách páteře na chodidlech, rukách a hlavě.
Číst článek