Žlutá stužka
Text: Dana Rolečková (námět a inspirace Klára Groulíková, zakladatelka Online psí školy), Foto: autor

Žlutá mašle nebo stužka označuje pejska, který z nejrůznějších důvodů potřebuje prostor. Cílem může být nejen ochrana psa samotného, ale i dalších zvířat a lidí. Myšlenkou žluté stužky je snaha nevystavit zvíře situaci, která může někdy skončit nepříjemně pro obě strany. Toto malé a slušivé opatření může mít v některých případech velmi pozitivní vliv na procházky s Vaším psím parťákem.
Většina z nás si spojí žlutou barvu spíše s Českým dnem proti rakovině. O žluté stužce nebo mašli u psů se tolik nemluví a možná ani neví. Přitom je to velice užitečné a jednoduché označení u pejsků, kteří potřebují zvláštní zacházení.
Pojďme si povědět, kteří pejskové ji potřebují a kteří páníčkové ji ocení.
Příklady pro využití žluté mašle:
BÁZLIVÍ JEDINCI
Velmi často se mašličky uvazují pejskům, kteří mají špatné vzpomínky na setkání se psy i lidmi, u psů dříve týraných, a proto velmi opatrných. Mohou vyžadovat odstup od dalších zvířat, lidí, ale i malých dětí.
U těchto pejsků slouží označení spíše k omezení jejich kontaktu do doby, než se týraná psí dušička uzdraví.
Začněte na 15 ok a pleťte vroubkovým vzorem (v lícových i rubových řadách hladce do požadované délky). Aby působila úpravně, pohrajte si s okraji a pleťte je takto:
Na začátku řady: hladce, sejmout s nití vpředu, hladce (do konce řady hladce).
Na konci řady: sejmout s nití vpředu, hladce, sejmout s nití vpředu (do konce řady hladce). U malých pejsků bude stačit délka asi 20 cm, u větších plemen přibližně 30–35 cm.
Stejným způsobem můžete chlupatým kamarádům uplést také zimní šálu – jenom upravíte šířku a délku.

PEJSKOVÉ Z ÚTULKŮ
Žlutá mašle se využívá u psů, kteří se potřebují připravovat na příjemný život v novém domově.
Cílem je bezproblémové chození na vodítku, socializace, která může být hlavně u psů zachráněných z nevyhovující podmínek komplikovaná a je třeba ji provádět postupně bez nebezpečí pro všechny zúčastněné.
Žlutá stužka v tomto případě pomůže nechat pejskovi klidný prostor a naučit se chovat na běžných vycházkách.
PSI ZRANĚNÍ, NEMOCNÍ A STAŘÍ
Jedná se o pejsky, kteří potřebují bezpečný prostor pro rekonvalescenci po zranění nebo nemoci, a taky o pejsky prostě staré.
Pro takové může být setkání s jiným psem někdy nebezpečné.
Při snaze se kamarádit a hrát si je mohou nešťastnou náhodou zranit nebo jim jinak ublížit. Označují se takto například i pejsci slepí nebo hluší.
Příklad: Máte pejska s nemocným srdíčkem, který by se neměl příliš fyzicky namáhat, ale moc rád si hraje a je těžké ho uhlídat, protože by si hrál až do úplného padnutí.
I v těchto případech je mašlička užitečná.
HÁRAJÍCÍ FENKY
Zde se jednoznačně snaží majitel fenky upozornit ostatní, že fenka hárá, a vyhnout se tak nepříjemným komplikacím při venčení. Samozřejmostí by měla být ohleduplnost a v době hárání fenku nevenčit v místech, kde je velká koncentrace psů, aby „ženichové“ neměli zbytečný stres. Může se s úspěchem využít taky u fenek, které měly nedávno štěňata a jejich reakce mohou být nepředvídatelné.
POMOCNÍCI, ZÁCHRANÁŘI
Tito psi mají i jiné zvláštní označení, žlutá stužka zde slouží jako další upozornění pro pejskaře i širokou veřejnost. Účelem je snaha nechat zvíře soustředit se na probíhající výcvik a nerozptylovat ho.
NEKONTAKTNÍ NEBO AGRESIVNÍ PES
Stužky jsou velkým přínosem u agresivních psů. Opět se může jednat o zvířata týraná nebo někdy v minulosti napadená.
Mašle nemusí označovat pouze psa agresivního, ale i jedince, kteří jednoduše nejsou kontaktní a o společnost nestojí. I takoví existují a není jich zase tak málo.
Také v tomto případě je dobře nechat psovi prostor.

Informace o dalších vhodných preparátech a jejich použití získáte na webových stránkách veterinární divize Energy (energyvet.cz).
Kam stužku umístit?
Dá se zvolit dobře viditelné místo na zadní straně obojku nebo postroje, pejsek ji může mít uvázanou na krku jako šátek, ale v tom případě si ji ostatní mohou splést s módním doplňkem. Ideální proto je mít ji připevněnou na vodítku.
Takto upevněná stužka bude dobře viditelná pro ostatní majitele ze všech stran i na větší vzdálenosti.
Signál žluté stužky/mašle u nás bohužel není moc známý způsob, jak upozornit ostatní majitele, že se potkávají s pejskem, který z různých důvodů potřebuje ohleduplnější přístup.
Snad tento článek přispěje k tomu, aby se tento malý symbol stal velkým pomocníkem pro pejsky a jejich majitele.
Autor článku
Dana Rolečková
Dana Rolečková je alternativní terapeutkou v oblasti fytoterapie a homeopatie s dlouholetou praxí.
Se společností Energy spolupracuje téměř od jejího založení. Ve veterinární oblasti se zaměřuje na staré a týrané psy.

Psychosomatika ve veterinární medicíně
Psychosomatika je v dnešní době uznávaným medicínským oborem, zejména v humánní medicíně, ale i v medicíně veterinární si získává stále větší oblibu.
Číst článek

Aquaterapie / Hydroterapie a Kingvet
Fyzioterapie a rehabilitace zvířat se zaměřuje na diagnostiku, léčbu a prevenci funkčních poruch pohybového aparátu, jak u ortopedických, tak neurologických pacientů, a to nejen po chirurgickém zákroku, ale také při konzervativní léčbě.
Číst článek

Flek po klíštěti, obnova srsti
Klíště obecné, Ixodes ricinus, je roztoč, jak známo, patřící do čeledi klíšťatovití. Víme, že se živí sáním krve na všem živém, kam se mu podaří dostat.
Číst článek

Doteky, které přináší úlevu
Když jsem poprvé aplikovala motýlí masáž u zvířete, věřila jsem v její sílu. Ne náhodou jsem se ocitla u Jitky Třešňákové na kurzu.
Číst článek

Hypertyreóza koček
Hypertyreóza neboli patologicky zvýšená funkce štítné žlázy je druhá nejčastější endokrinopatie u koček. Příčinou bývá zpravidla funkční nezhoubný nádor (adenom) jednoho či obou laloků žlázy.
Číst článek

Zvíře a parazité
Je jaro, otepluje se a je potřeba myslet na ochranu našich čtyřnohých přátel před klíšťaty.
Číst článek

Falešná březost
Falešná březost neboli pseudogravidita je hormonální stav, kdy fena, aniž by zabřezla, začíná laktovat a chovat se, jako by štěňata čekala, případně o ně již pečovala.
Číst článek

Vyšetření očí u zvířat
Vyšetření očí zvířat probíhá velmi podobně jako vyšetření lidských očí a mělo by být součástí základního vyšetření, jelikož v mnoha případech celková onemocnění souvisí i s postižením očí.
Číst článek

Bradavice u štěněte
Bradavice u mladých psů jsou nejčastěji infekčního původu, způsobuje je papilomavirus. Psi jsou tak nakažliví pro ostatní psi (ne pro jiná zvířata, ani pro lidi).
Číst článek

Metamorfní technika pro zvířata
Metamorfní technika tzv. motýlí masáže je jemnou harmonizační technikou, která se aplikuje u lidí na reflexních zónách páteře na chodidlech, rukách a hlavě.
Číst článek