Ochrana psa i jeho okolí

Žlutá stužka

Sdílet článek:

Žlutá mašle nebo stužka označuje pejska, který z nejrůznějších důvodů potřebuje prostor. Cílem může být nejen ochrana psa samotného, ale i dalších zvířat a lidí. Myšlenkou žluté stužky je snaha nevystavit zvíře situaci, která může někdy skončit nepříjemně pro obě strany. Toto malé a slušivé opatření může mít v některých případech velmi pozitivní vliv na procházky s Vaším psím parťákem.

Většina z nás si spojí žlutou barvu spíše s Českým dnem proti rakovině. O žluté stužce nebo mašli u psů se tolik nemluví a možná ani neví. Přitom je to velice užitečné a jednoduché označení u pejsků, kteří potřebují zvláštní zacházení.
Pojďme si povědět, kteří pejskové ji potřebují a kteří páníčkové ji ocení.

Příklady pro využití žluté mašle:

BÁZLIVÍ JEDINCI

Velmi často se mašličky uvazují pejskům, kteří mají špatné vzpomínky na setkání se psy i lidmi, u psů dříve týraných, a proto velmi opatrných. Mohou vyžadovat odstup od dalších zvířat, lidí, ale i malých dětí.
U těchto pejsků slouží označení spíše k omezení jejich kontaktu do doby, než se týraná psí dušička uzdraví.

Originální žlutá stužka
Pokud Vás baví ruční práce a máte rády/rádi originalitu ve všem, zkuste si žlutou stužku vyrobit sami – bude naprosto originální a na jiných pejscích ji nepotkáte tak často. Postačí Vám jedno malé klubko příze střední síly a jehlice na pletení č. 3,5 až 4.
Začněte na 15 ok a pleťte vroubkovým vzorem (v lícových i rubových řadách hladce do požadované délky). Aby působila úpravně, pohrajte si s okraji a pleťte je takto:
Na začátku řady: hladce, sejmout s nití vpředu, hladce (do konce řady hladce).
Na konci řady: sejmout s nití vpředu, hladce, sejmout s nití vpředu (do konce řady hladce). U malých pejsků bude stačit délka asi 20 cm, u větších plemen přibližně 30–35 cm.
Stejným způsobem můžete chlupatým kamarádům uplést také zimní šálu – jenom upravíte šířku a délku.

PEJSKOVÉ Z ÚTULKŮ

Žlutá mašle se využívá u psů, kteří se potřebují připravovat na příjemný život v novém domově.
Cílem je bezproblémové chození na vodítku, socializace, která může být hlavně u psů zachráněných z nevyhovující podmínek komplikovaná a je třeba ji provádět postupně bez nebezpečí pro všechny zúčastněné.
Žlutá stužka v tomto případě pomůže nechat pejskovi klidný prostor a naučit se chovat na běžných vycházkách.

PSI ZRANĚNÍ, NEMOCNÍ A STAŘÍ

Jedná se o pejsky, kteří potřebují bezpečný prostor pro rekonvalescenci po zranění nebo nemoci, a taky o pejsky prostě staré.
Pro takové může být setkání s jiným psem někdy nebezpečné.
Při snaze se kamarádit a hrát si je mohou nešťastnou náhodou zranit nebo jim jinak ublížit. Označují se takto například i pejsci slepí nebo hluší.
Příklad: Máte pejska s nemocným srdíčkem, který by se neměl příliš fyzicky namáhat, ale moc rád si hraje a je těžké ho uhlídat, protože by si hrál až do úplného padnutí.
I v těchto případech je mašlička užitečná.

HÁRAJÍCÍ FENKY

Zde se jednoznačně snaží majitel fenky upozornit ostatní, že fenka hárá, a vyhnout se tak nepříjemným komplikacím při venčení. Samozřejmostí by měla být ohleduplnost a v době hárání fenku nevenčit v místech, kde je velká koncentrace psů, aby „ženichové“ neměli zbytečný stres. Může se s úspěchem využít taky u fenek, které měly nedávno štěňata a jejich reakce mohou být nepředvídatelné.

POMOCNÍCI, ZÁCHRANÁŘI

Tito psi mají i jiné zvláštní označení, žlutá stužka zde slouží jako další upozornění pro pejskaře i širokou veřejnost. Účelem je snaha nechat zvíře soustředit se na probíhající výcvik a nerozptylovat ho.

NEKONTAKTNÍ NEBO AGRESIVNÍ PES

Stužky jsou velkým přínosem u agresivních psů. Opět se může jednat o zvířata týraná nebo někdy v minulosti napadená.
Mašle nemusí označovat pouze psa agresivního, ale i jedince, kteří jednoduše nejsou kontaktní a o společnost nestojí. I takoví existují a není jich zase tak málo.
Také v tomto případě je dobře nechat psovi prostor.

Preparát Energy
Pro pejsky, kteří mají psychické problémy – bojí se, lekají neobvyklých zvuků, potřebují se soustředit na výcvik apod. – Vám velmi dobrou služdu prokáže Etovet.
Informace o dalších vhodných preparátech a jejich použití získáte na webových stránkách veterinární divize Energy (energyvet.cz).

Kam stužku umístit?

Dá se zvolit dobře viditelné místo na zadní straně obojku nebo postroje, pejsek ji může mít uvázanou na krku jako šátek, ale v tom případě si ji ostatní mohou splést s módním doplňkem. Ideální proto je mít ji připevněnou na vodítku.
Takto upevněná stužka bude dobře viditelná pro ostatní majitele ze všech stran i na větší vzdálenosti.
Signál žluté stužky/mašle u nás bohužel není moc známý způsob, jak upozornit ostatní majitele, že se potkávají s pejskem, který z různých důvodů potřebuje ohleduplnější přístup.
Snad tento článek přispěje k tomu, aby se tento malý symbol stal velkým pomocníkem pro pejsky a jejich majitele.

Article thumbnail

Krizová esence pro zvířata – Rescue Remedy Pet

Bachovy květové esence jsou bezpečné přírodní přípravky, které jemně obnovují rovnováhu mezi myslí a tělem. Zvířata mají také emoce. Cítí ...
Číst článek


Article thumbnail

Hoxiterapie

Tělové svíce jsou zajímavým nástrojem, který může přinést užitek nejen lidem, ale také našim čtyřnohým přátelům. Přestože se o nich mluví méně, mají své místo v oblasti alternativní medicíny a péče o naše čtyřnohé mazlíčky.
Číst článek


Article thumbnail

Herpesvirus u koček

Virové nakažlivé onemocnění. Nejčastěji postihuje koťata, ale může se objevit i u dospělých koček, které jsou chovány pouze v bytě. Projevuje se výtoky z nosu, očí a onemocněním dýchacích cest. Ve většině případů...
Číst článek


Article thumbnail

Kardiologické vyšetření zvířat

Kardiologie patří dnes k samostatným specializovaným odvětvím interní medicíny nejen v humánním, ale i ve veterinárním lékařství. Kromě srdce, centrálního orgánu oběhové soustavy, se zabývá také cévami, od aorty...
Číst článek


Article thumbnail

Levandule a její využití ve veterinární medicíně

Kdo by neznal voňavou levanduli? Voní tak silně, že stačí kolem ní jen projít a rozvířený vzduch, který jemně rozvlní rostlinu, roznese uklidňující vůni...
Číst článek


Article thumbnail

Hirudoterapie ve veterinární medicíně malých zvířat. 2. část

Využití veterinární hirudoterapie ve veterinární medicíně společenských zvířat tzv. Pets je poměrně mladé, a stejně tak reaguje na změny, ...
Číst článek


Article thumbnail

Hirudoterapie ve veterinární medicíně malých zvířat. 1. část

Hirudoterapie – léčba pomocí pijavice lékařské je stará jako lidstvo samo. Historie hirudoterapie v oblasti veterinární medicíny...
Číst článek


Article thumbnail

Péče o psího seniora

Fyzioterapeutická péče o psího seniora je, jak již bylo řečeno s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu, individuální záležitostí. Je ale důležité si uvědomit,...
Číst článek


Article thumbnail

Pes sám doma

Jen málokdo si může dovolit ten luxus, zůstat se svým pejskem celé dny, takříkajíc 24/7. Když tedy...
Číst článek


Article thumbnail

Průjem u psů

Velmi nepříjemným projevem různých onemocnění je průjem. Jak se hned od začátku zachovat, co podávat nebo naopak nepodávat? Je nutné ihned kontaktovat veterináře?
Číst článek


Article thumbnail

Využití Cytovetu v praxi

Cytovet považuji ve své praxi za téměř nepostradatelný preparát. Pokud se nejedná o akutní onemocnění, je Cytovet u mě volbou číslo jedna ...
Číst článek


Article thumbnail

Náhlé selhání kočičí mámy

Někdy se dostanete do velice obtížné situace. Zvíře má nečekaný problém a kvůli okolnostem není možné navštívit ani veterináře či pohotovost. Pro tyto ...
Číst článek


Article thumbnail

Množírny

Když jsem si adoptovala svého prvního psa zachráněného z množírny, přemyšlela jsem co víc bych mohla udělat. Julinka zemřela po roce a jáa si od stejné organizace ...
Číst článek


Article thumbnail

Imunovet a hojení otevřených ran

Jsou situace, kdy není rozumné dát psa do narkózy, aby se tržná rána zašila. Nebo situace, kdy veterinář není lehce dostupný (a nejedná se o život ohrožující zranění). Případně situace,..
Číst článek


Article thumbnail

Hárání

Snad každý majitel psa-samce to už někdy zažil – jeho parťák vypne mozek, zapomene, že má nějaké jméno a umí více či méně spolehlivě poslouchat… hormony s ním zkrátka cvičí...
Číst článek


Article thumbnail

Psychosomatika ve veterinární medicíně

Psychosomatika je v dnešní době uznávaným medicínským oborem, zejména v humánní medicíně, ale i v medicíně veterinární si získává...
Číst článek


Article thumbnail

Hydroterapie / Aquaterapie a Kingvet

Fyzioterapie a rehabilitace zvířat se zaměřuje na diagnostiku, léčbu a prevenci funkčních poruch pohybového aparátu, jak u ortopedických, tak...
Číst článek


Article thumbnail

Flek po klíštěti, obnova srsti

Klíště obecné, Ixodes ricinus, je roztoč, jak známo, patřící do čeledi klíšťatovití. Víme, že se živí sáním krve na všem živém, kam se mu podaří dostat...
Číst článek


Article thumbnail

Doteky, které přináší úlevu

Když jsem poprvé aplikovala motýlí masáž u zvířete, věřila jsem v její sílu. Ne náhodou jsem se ocitla u Jitky Třešňákové na kurzu.
Číst článek


Article thumbnail

Hypertyreóza koček

Hypertyreóza neboli patologicky zvýšená funkce štítné žlázy je druhá nejčastější endokrinopatie u koček. Příčinou bývá zpravidla funkční nezhoubný nádor (adenom) jednoho či obou laloků žlázy.
Číst článek


Article thumbnail

Zvíře a parazité

Je jaro, otepluje se a je potřeba myslet na ochranu našich čtyřnohých přátel před klíšťaty.
Číst článek


Article thumbnail

Falešná březost

Falešná březost neboli pseudogravidita je hormonální stav, kdy fena, aniž by zabřezla, začíná laktovat a chovat se, jako by štěňata čekala, případně o ně již pečovala.
Číst článek


Article thumbnail

Vyšetření očí u zvířat

Vyšetření očí zvířat probíhá velmi podobně jako vyšetření lidských očí a mělo by být součástí základního vyšetření, jelikož v mnoha případech celková onemocnění souvisí i s postižením očí.
Číst článek


Article thumbnail

Bradavice u štěněte

Bradavice u mladých psů jsou nejčastěji infekčního původu, způsobuje je papilomavirus. Psi jsou tak nakažliví pro ostatní psi (ne pro jiná zvířata, ani pro lidi).
Číst článek


Article thumbnail

Metamorfní technika pro zvířata

Metamorfní technika tzv. motýlí masáže je jemnou harmonizační technikou, která se aplikuje u lidí na reflexních zónách páteře na chodidlech, rukách a hlavě.
Číst článek