Ochrana psa i jeho okolí

Když je pes sám doma

Sdílet článek:

Prázdniny končí a je čas vrátit život do běžných kolejí – dospěláci se vracejí do práce, děti do školy a psi doma „osiří“. Jen málokdo si může dovolit ten luxus, zůstat se svým pejskem celé dny, takříkajíc 24/7. Když tedy pomineme právě ten krásný čas dovolených, který obvykle tráví pospolu celé rodiny vč. čtyřnohých členů. Většina z nás chodí pravidelně do práce, a tak i pejska je potřeba na to připravit a naučit ho, aby určitou dobu vydržel doma sám a netrpěl při tom.

Dobře vychovaný zdravý pes zvládne být doma sám bez problémů třeba i 8 až 10 hodin – tedy tu dobu, kdy jsou jeho páníčci v práci, přičemž něco zabere i cesta tam a zpět domů. Jsou-li v rodině odrostlejší děti, které se mohou o psa postarat, když přijdou ze školy, čas samoty se tím výrazně zkrátí.

Rozkaz zní: Unavit psa!

Každopádně – před odchodem z domova je potřeba psa unavit. Nejlépe tak, aby pak padl do pelechu a dobu strávenou bez vás klidně prospal. Říká se přece, že unavený pes je šťastný pes.
Lidi většinou volí delší procházku, někdo jde se psem běhat, hází mu aporty, snaží se ho zkrátka co nejvíc utahat. Jenže! Čím více fyzických aktivit takto společně provozujete, tím se i psovi zvyšuje fyzická kondice a tím samozřejmě potřebuje víc a víc námahy ke své únavě. Takže zatímco na začátku běháte třeba jen dva kilometry, za nějaký čas už vám nestačí dvojnásobek, a za rok třeba už kilometrů deset… Ne že by to nebylo zdravé – vám oběma to pochopitelně velmi svědčí a byla by škoda se o společný pohyb připravit. Ale ten prvotní účel – unavit psa před prací – se může postupně obrátit proti vám samotným, a vy si pak do práce jdete spíš odpočinout, zatímco pes si doma krátce schrupne, a pak už jen nadšeně čeká na odpolední nášup.

„Psa je třeba unavit především psychicky. Fyzická zátěž mu kondici posiluje, takže ji pak rovněž musíte stále zvyšovat…“
Kateřina Kašparová


Unavte hlavu

Je to mnohem účinnější a obvykle i časově méně náročné. Deset minut pořádné zabíračky na hlavu psa „vyšťaví“ víc (a dřív) než půlhodinový běh. A čím unavit psí hlavičku? No samozřejmě nejrůznějšími cviky a triky. Zařadit je můžete i během procházky – čímž ukojíte jak fyzickou, tak psychickou potřebu.
Můžete se třeba venku schovat za strom, aby vás hledal. Procvičovat nejrůznější cviky poslušnosti. Hodně psy baví a zároveň je i unaví čuchání – tedy třeba nácvik stop, nebo rozhodíte pamlsky do trávy, a hledej! Schovejte mu na procházce oblíbený míček – nejprve tak, aby ho viděl, a postupně kritéria zvyšujte.

Sledujte ho online
Výborná věc – kamera na doma! Dnes už koupíte za pár stovek skvělý přístroj, kterým můžete psa doma sledovat odkudkoliv díky appce v mobilu. Dokonce si můžete pustit i zvuk z domova, anebo naopak na psa promluvit a uklidnit ho...

Chytrá kamera vás umí na dálku upozornit na případný pohyb, můžete si psa vyfotit, nebo natočit na video. A hlavně – díky ní máte neustálý přehled, co se doma děje (že se už pět hodin ten váš lenoch nehnul z gauče), a můžete v klidu pracovat.

Hry a hlavolamy na doma

Ty se samozřejmě obzvlášť hodí, když hodně spěcháte, anebo je venku nevlídno, a váš čtyřnohý raubíř se nudí... Venku jen rychle vyvenčíte a doma se vrhnete na společné hry. Rozhoďte na zem ramínka a do nich pamlsky ( mezitím se můžete oblíkat do práce). Nebo do lavoru malé míčky a opět pamlsky. Zamotejte dobroty do ručníku – ať ho musí odmotat, aby se k nim dostal.
Nebo pak zkuste „vyšší“ úroveň, třeba obdobu „skořápek“ – schovejte pamlsek pod roličku od WC papíru a pes ať hledá, pod kterou je. Existuje už i spousta vyráběných hlavolamů, s různou mírou obtížnosti – to jsou takové ty desky s otvory, více či méně zakrytými, které pes odkrývá (nosem, packou, tlamou) a nachází dobroty.
Nebo ho naučte výborný pokyn „ruka“ – nastavte dlaň, pes do ní dá nos, odměníte. Tenhle cvik se vám může hodit třeba i pro čekání na zastávce MHD či na veterině, kde potřebujete, aby pes vydržel na malém prostoru. Internet je plný takových inspirací...

Chcete-li psovi ještě víc „zavařit“ hlavu a současně pobavit své okolí třeba při nějaké oslavě, naučte ho úžasný trik „označování věcí“. Výborně se dělá s pomocí klikru. Položíte na zem krabici, pes se podívá směrem k ní, řeknete „box“ + klik, následuje odměna. Postupně zvyšujete nároky na provedení – až pes na povel „box“ dojde ke krabici, dotkne se jí nosem. A takto ho naučíte další a další předměty, je to skoro nekonečný trik. A pak jich dáte na zem vícero a pes je na pokyn označuje (nosem).
Dva příklady z ciziny – v Německu žila border kolie jménem Rico,která se naučila takto označit 200 předmětů. Americká fena Chaser se dokonce za pouhé tři roky naučila rozpoznat 800 věcí! Takže, jak vidíte, je toho hodně, čím se inspirovat a na čem pracovat. Odměnou vám bude nejen unavená hlava vašeho psího kamaráda, ale především dobře společně strávený čas.

Nechat něco ke kousání?

To se také často doporučuje, ale určitě je na místě zvýšená opatrnost. Je lepší nenechat psa něco kousat dlouhodobě o samotě – může kousek spolknout, začít se dusit... Příliš riskantní!
Někdo nechává psovi k dispozici tzv. interaktivní hračky – to jsou třeba koule s otvory, z nichž vypadávají pamlsky, nebo „kostičky“, které se naplní pastou, a tu pes vylizuje. Opět je potřeba zvážit, nakolik je dotyčný pes „ničitel“ a může s takovou věcí zůstat sám, bez případné pomoci.

Preparáty Energyvet: Etovet a Cannabivet
Etovet pomáhá řešit poruchy chování a napravuje nevhodné vzorce a návyky. Zvyšuje odolnost vůči stresu a mj. podporuje i schopnosti učení (ukládání do trvalé paměti). Podává se dlouhodobě, takže účinky se projeví cca po 2–3 týdnech (příklad – potřebujete zklidnit psa před silvestrovskými oslavami, musíte začít kapky dávat min. tři týdny před termínem).

Cannabivet je naopak skvělý pro téměř okamžité zklidnění psa – účinkuje zhruba do půl hodiny po podání (záleží na konkrétním jedinci). Zmírňuje nervozitu, prohlubuje spánek. Mj. též zlepšuje kondici a kvalitu života u starších pejsků. Osvědčuje se třeba při hrozící bouřce a podobných událostech, které pejska zbytečně děsí.

Klec je dobrý pomocník

Někdo se hned mračí, když vidí „klec pro psa“. Ale ruku na srdce – není přece jen lepší, když je pes v bezpečí uzavřeného prostoru a není vystaven nejrůznějším nástrahám bytu, jako jsou třeba elektrické zásuvky, kabely aj.? V poslední době bylo zaznamenáno hned několik případů, kdy se mladý pes bez dozoru udusil obyčejným pytlíkem od brambůrků, který ležel zapomenutý na stole... Taková hrozná a úplně zbytečná smrt, viďte?
Krom toho, při správném vedení se klec stane pro psa útulným útočištěm – v podstatě takovou boudou, která je jen jeho a kam si zaleze, kdy on sám chce. V ideálním případě si do ní chodí dle svého uvážení a klec se ani nezavírá.
Každopádně minimálně pro začátek je to skvělý pomocník a vaše jistota, že psovi nehrozí zranění apod. Na klec je samozřejmě potřeba psa postupně zvykat, ne ho do ní zavřít, a nazdar.

Separační úzkost – vážná věc

Někdy nepomůžou žádné sebelepší cviky, triky, nápady… A pes prostě, zůstane-li doma sám, strašně trpí. Projevuje se hlasitým štěkáním, vytím, a to třeba i celé dlouhé hodiny... Že tím značně obtěžuje své okolí (zejména bydlíte-li v paneláku apod.), netřeba zmiňovat. Krom narušení sousedských vztahů to ale závažně ubližuje samotnému psovi a jeho psychice!
K tzv. separačce může dojít i u doposud bezproblémového psa – když jste třeba nějaký čas s ním byli stále doma (typicky home office, nebo žena na mateřské) a pes si zvykl na společné soužití. A najednou nastane změna a ze dne na den je x hodin úplně sám... Řešení není vždy snadné, existuje řada postupů a možností a určitě je dobré poradit se s odborníkem, který zvolí tu správnou cestu „na míru“ právě vašemu psovi.

Pomůže nový kamarád?
Máte-li vhodné prostory a dostatek času (a přiznejme si to otevřeně – i financí!), dopřejte svému pejskovi parťáka, s nímž se mu samota bude zvládat o dost lépe. Samozřejmě nemůžete čekat, že si dva úplně cizí psi padnou „do oka“ hned napoprvé (zejména pokud ten stávající byl s vámi delší dobu úplně sám) – vše je potřeba řádně promyslet a vyzkoušet, otestovat je spolu nejdříve venku, a pak teprve u vás doma. Stejně jako musíte důkladně rozmyslet, zda přivedete domů štěně, nebo třeba dospěláka z útulku... Ale to už je téma na jiný článek.




Article thumbnail

Jak správně krmit psa či kočku?

Strava je skutečným základem zdraví. Pokud neřešíme stravu, často se nám nedaří trvale vyřešit nějaký zdravotní problém. Krmivo je energie, podpora těla. Palivo. Mělo by dodávat sílu ...
Číst článek


Article thumbnail

Preventivní péče nejen s Energy

Prevence zdraví je v lidské medicíně definována jako soubor opatření, která by měla zabránit vzniku a rozvoji onemocnění, výskytu zdravotních komplikací, nepříznivým následkům ...
Číst článek


Article thumbnail

Radovánky v přírodě bez obav

Zavřete, prosím, pomyslně na chvilku oči a představte si krásnou louku. Vaše dlaň se dotýká květů, když se po ní procházíte se svým zvířecím kamarádem. Tvář s úsměvem ...
Číst článek


Article thumbnail

Krizová esence pro zvířata – Rescue Remedy Pet

Bachovy květové esence jsou bezpečné přírodní přípravky, které jemně obnovují rovnováhu mezi myslí a tělem. Zvířata mají také emoce. Cítí ...
Číst článek


Article thumbnail

Hoxiterapie

Tělové svíce jsou zajímavým nástrojem, který může přinést užitek nejen lidem, ale také našim čtyřnohým přátelům. Přestože se o nich mluví méně, mají své místo v oblasti alternativní medicíny a péče o naše čtyřnohé mazlíčky.
Číst článek


Article thumbnail

Herpesvirus u koček

Virové nakažlivé onemocnění. Nejčastěji postihuje koťata, ale může se objevit i u dospělých koček, které jsou chovány pouze v bytě. Projevuje se výtoky z nosu, očí a onemocněním dýchacích cest. Ve většině případů...
Číst článek


Article thumbnail

Kardiologické vyšetření zvířat

Kardiologie patří dnes k samostatným specializovaným odvětvím interní medicíny nejen v humánním, ale i ve veterinárním lékařství. Kromě srdce, centrálního orgánu oběhové soustavy, se zabývá také cévami, od aorty...
Číst článek


Article thumbnail

Levandule a její využití ve veterinární medicíně

Kdo by neznal voňavou levanduli? Voní tak silně, že stačí kolem ní jen projít a rozvířený vzduch, který jemně rozvlní rostlinu, roznese uklidňující vůni...
Číst článek


Article thumbnail

Hirudoterapie ve veterinární medicíně malých zvířat. 2. část

Využití veterinární hirudoterapie ve veterinární medicíně společenských zvířat tzv. Pets je poměrně mladé, a stejně tak reaguje na změny, ...
Číst článek


Article thumbnail

Hirudoterapie ve veterinární medicíně malých zvířat. 1. část

Hirudoterapie – léčba pomocí pijavice lékařské je stará jako lidstvo samo. Historie hirudoterapie v oblasti veterinární medicíny...
Číst článek


Article thumbnail

Péče o psího seniora

Fyzioterapeutická péče o psího seniora je, jak již bylo řečeno s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu, individuální záležitostí. Je ale důležité si uvědomit,...
Číst článek


Article thumbnail

Průjem u psů

Velmi nepříjemným projevem různých onemocnění je průjem. Jak se hned od začátku zachovat, co podávat nebo naopak nepodávat? Je nutné ihned kontaktovat veterináře?
Číst článek


Article thumbnail

Využití Cytovetu v praxi

Cytovet považuji ve své praxi za téměř nepostradatelný preparát. Pokud se nejedná o akutní onemocnění, je Cytovet u mě volbou číslo jedna ...
Číst článek


Article thumbnail

Náhlé selhání kočičí mámy

Někdy se dostanete do velice obtížné situace. Zvíře má nečekaný problém a kvůli okolnostem není možné navštívit ani veterináře či pohotovost. Pro tyto ...
Číst článek


Article thumbnail

Množírny

Když jsem si adoptovala svého prvního psa zachráněného z množírny, přemyšlela jsem co víc bych mohla udělat. Julinka zemřela po roce a jáa si od stejné organizace ...
Číst článek


Article thumbnail

Imunovet a hojení otevřených ran

Jsou situace, kdy není rozumné dát psa do narkózy, aby se tržná rána zašila. Nebo situace, kdy veterinář není lehce dostupný (a nejedná se o život ohrožující zranění). Případně situace,..
Číst článek


Article thumbnail

Hárání

Snad každý majitel psa-samce to už někdy zažil – jeho parťák vypne mozek, zapomene, že má nějaké jméno a umí více či méně spolehlivě poslouchat… hormony s ním zkrátka cvičí...
Číst článek


Article thumbnail

Psychosomatika ve veterinární medicíně

Psychosomatika je v dnešní době uznávaným medicínským oborem, zejména v humánní medicíně, ale i v medicíně veterinární si získává...
Číst článek


Article thumbnail

Žlutá stužka

Žlutá mašle nebo stužka označuje pejska, který z nejrůznějších důvodů potřebuje prostor. Cílem může být nejen ochrana psa samotného, ale...
Číst článek


Article thumbnail

Hydroterapie / Aquaterapie a Kingvet

Fyzioterapie a rehabilitace zvířat se zaměřuje na diagnostiku, léčbu a prevenci funkčních poruch pohybového aparátu, jak u ortopedických, tak...
Číst článek


Article thumbnail

Flek po klíštěti, obnova srsti

Klíště obecné, Ixodes ricinus, je roztoč, jak známo, patřící do čeledi klíšťatovití. Víme, že se živí sáním krve na všem živém, kam se mu podaří dostat...
Číst článek


Article thumbnail

Doteky, které přináší úlevu

Když jsem poprvé aplikovala motýlí masáž u zvířete, věřila jsem v její sílu. Ne náhodou jsem se ocitla u Jitky Třešňákové na kurzu.
Číst článek


Article thumbnail

Hypertyreóza koček

Hypertyreóza neboli patologicky zvýšená funkce štítné žlázy je druhá nejčastější endokrinopatie u koček. Příčinou bývá zpravidla funkční nezhoubný nádor (adenom) jednoho či obou laloků žlázy.
Číst článek


Article thumbnail

Zvíře a parazité

Je jaro, otepluje se a je potřeba myslet na ochranu našich čtyřnohých přátel před klíšťaty.
Číst článek


Article thumbnail

Falešná březost

Falešná březost neboli pseudogravidita je hormonální stav, kdy fena, aniž by zabřezla, začíná laktovat a chovat se, jako by štěňata čekala, případně o ně již pečovala.
Číst článek


Article thumbnail

Vyšetření očí u zvířat

Vyšetření očí zvířat probíhá velmi podobně jako vyšetření lidských očí a mělo by být součástí základního vyšetření, jelikož v mnoha případech celková onemocnění souvisí i s postižením očí.
Číst článek


Article thumbnail

Bradavice u štěněte

Bradavice u mladých psů jsou nejčastěji infekčního původu, způsobuje je papilomavirus. Psi jsou tak nakažliví pro ostatní psi (ne pro jiná zvířata, ani pro lidi).
Číst článek


Article thumbnail

Metamorfní technika pro zvířata

Metamorfní technika tzv. motýlí masáže je jemnou harmonizační technikou, která se aplikuje u lidí na reflexních zónách páteře na chodidlech, rukách a hlavě.
Číst článek