Kazuistika

Flek po klíštěti, obnova srsti

Sdílet článek:

Klíště obecné, Ixodes ricinus, je roztoč, jak známo, patřící do čeledi klíšťatovití. Víme, že se živí sáním krve na všem živém, kam se mu podaří dostat. Sice jsou to také zvířata, ale bohužel velmi často přenášejí infekční onemocnění. Nebo mohou způsobit zranění, které může vyústit v dlouhodobý zánět kůže, jako tomu bylo u jednoročního mopse.

První setkání s chovatelkou proběhlo kvůli častým průjmům, kterými její 8 kg vážící mops trpěl. Vyzkoušela mnoho léků a produktů. Nikdy nedošlo ke zlepšení. V době, kdy jsme se potkaly, byla již velmi zoufalá.

Na základě konzultace, čím je pes krmen, jaké užívá doplňky stravy, a celkově, jaký vede psí život :), byla v tomto případě má první volba Probiovet. Vzala si mé doporučení k srdci a pečlivě podávala: první tři dny jednu kapsli dvakrát denně. Následující dny jednu kapsli na noc. Probiovet rychle zabral a majitelka mě po týdnu informovala, že se jim všem velmi ulevilo. „Záhadné“ průjmy zmizely. Balení Probiovetu vybrali celé. V rámci roku jsem jim doporučila podávání průběžně opakovat, aby se předcházelo recidivě průjmu vzniklé pravděpodobně střevní dysbiózou.

„Do výstavy nezbývalo příliš mnoho času. Proto jsem zvolila kombinaci tří produktů. Vzájemně se velice dobře podporují, a tím se nejen zvyšuje, ale i urychluje jejich účinnost.“
Andrea Šulcová, certifikovaný energyvet poradce

Po půl roce se na mne majitelka obrátila znovu. Již tři měsíce je trápil velký červenošedý flek na zadní noze, který tam zůstal po klíštěti. V místě silně začervenalé pokožky již začínala mizet srst.

Pes byl laboratorně vyšetřen, žádné komplikace po kousnutí klíštěte nebyly nalezeny. Veterináři řekli chovatelce, že se s flekem na noze musí smířit.

Mops byl již tou dobou přihlášen na výstavu a chovatelka by byla ráda, kdyby její kamarád měl pro tuto příležitost hezkou srst. Do výstavy nezbývalo příliš mnoho času. Proto jsem zvolila kombinaci tří produktů. Vzájemně se velice dobře podporují, a tím se nejen zvyšuje, ale i urychluje jejich účinnost.

„Pravidelnost, trpělivost a výdrž v aplikaci doporučených produktů má zásadní význam pro úspěch regenerace.“
Andrea Šulcová, certifikovaný energyvet poradce

Doporučila jsem kombinaci: GYNEVET 2 kapky 2x denně před jídlem + IMUNOVET 2 kapky 2x denně do jídla + do napájecí misky FYTOVET. Po šesti dnech doporučené aplikace nastala změna k lepšímu. Slovy chovatelky „ohromné zlepšení“. Flek již nebyl jednolitý, červenošedý, začala prosvítat struktura kůže. Do té doby nebyla kůže v místě fleku vůbec patrná.

Vnější aplikace Audivetu, Imunovetu:
Na postižené místo po vkusu klíštětem je vhodné aplikovat Audivet nebo Imunovet ihned po vyjmutí klíštěte. Pokračovat v této lokální aplikaci ještě několik dní.

V případě mopse, kdy již byl rozvinut tři měsíce trvající zánět kůže, rovněž přicházela možnost lokální aplikace Audivetem nebo Imunovetem, pro urychlení hojení. Naředíme s vodou v poměru 1:1, a to z důvodu, že vodou zředěný Audivet nebo Imunovet se dostane do hlubších vrstev kůže.

Po dalších pěti dnech se stav stále zlepšoval. Především ve spodní části postiženého místa. V horní části fleku, kde bylo klíště původně přisáto, stále přetrvával pravděpodobně zánět kůže. Proto jsme s regenerací pečlivě pokračovali i v dalších dnech.
Po dvou týdnech aplikace kombinace Gynevet + Imunovet + Fytovet flek prakticky zmizel.
Srst krásně dorostla. Flek ještě malinko prosvítal. Přicházela také možnost postižené místo potírat zředěným Audivetem (1:1). Mohl by urychlit eliminaci zbytku zánětu kůže. Ale nakonec toto nebylo potřeba.
Zvolená kombinace produktů po třech týdnech užívání – týdenní pauze – týdenní užívání, dovedla kůži ke zdárné regeneraci a obnově srsti.
Mops vyhrál spoustu cen ve své kategorii. Flek po klíštěti by dnes již nikdo nepoznal.
Ocenění si zaslouží i paní chovatelka. Pravidelnost, trpělivost a výdrž v aplikaci doporučených produktů má zásadní význam pro úspěch regenerace.Article thumbnail

Psychosomatika ve veterinární medicíně

Psychosomatika je v dnešní době uznávaným medicínským oborem, zejména v humánní medicíně, ale i v medicíně veterinární si získává stále větší oblibu.
Číst článek


Article thumbnail

Žlutá stužka

Žlutá mašle nebo stužka označuje pejska, který z nejrůznějších důvodů potřebuje prostor. Cílem může být nejen ochrana psa samotného, ale i dalších zvířat a lidí.
Číst článek


Article thumbnail

Aquaterapie / Hydroterapie a Kingvet

Fyzioterapie a rehabilitace zvířat se zaměřuje na diagnostiku, léčbu a prevenci funkčních poruch pohybového aparátu, jak u ortopedických, tak neurologických pacientů, a to nejen po chirurgickém zákroku, ale také při konzervativní léčbě.
Číst článek


Article thumbnail

Doteky, které přináší úlevu

Když jsem poprvé aplikovala motýlí masáž u zvířete, věřila jsem v její sílu. Ne náhodou jsem se ocitla u Jitky Třešňákové na kurzu.
Číst článek


Article thumbnail

Hypertyreóza koček

Hypertyreóza neboli patologicky zvýšená funkce štítné žlázy je druhá nejčastější endokrinopatie u koček. Příčinou bývá zpravidla funkční nezhoubný nádor (adenom) jednoho či obou laloků žlázy.
Číst článek


Article thumbnail

Zvíře a parazité

Je jaro, otepluje se a je potřeba myslet na ochranu našich čtyřnohých přátel před klíšťaty.
Číst článek


Article thumbnail

Falešná březost

Falešná březost neboli pseudogravidita je hormonální stav, kdy fena, aniž by zabřezla, začíná laktovat a chovat se, jako by štěňata čekala, případně o ně již pečovala.
Číst článek


Article thumbnail

Vyšetření očí u zvířat

Vyšetření očí zvířat probíhá velmi podobně jako vyšetření lidských očí a mělo by být součástí základního vyšetření, jelikož v mnoha případech celková onemocnění souvisí i s postižením očí.
Číst článek


Article thumbnail

Bradavice u štěněte

Bradavice u mladých psů jsou nejčastěji infekčního původu, způsobuje je papilomavirus. Psi jsou tak nakažliví pro ostatní psi (ne pro jiná zvířata, ani pro lidi).
Číst článek


Article thumbnail

Metamorfní technika pro zvířata

Metamorfní technika tzv. motýlí masáže je jemnou harmonizační technikou, která se aplikuje u lidí na reflexních zónách páteře na chodidlech, rukách a hlavě.
Číst článek