Psychosomatika

Falešná březost

Sdílet článek:

Falešná březost neboli pseudogravidita je hormonální stav, kdy fena, aniž by zabřezla, začíná laktovat a chovat se, jako by štěňata čekala, případně o ně již pečovala. Tento stav je fyziologický, fenám naprosto přirozený a vyplývá z podobného hormonálního profilu feny po ovulaci, ať již k zabřeznutí dojde, či ne. Po ovulaci stoupá hladina progesteronu, za 3 až 8 týdnů opět klesá za současného vzestupu hladiny prolaktinu. Za tvorbu mléka a mateřské chování je zodpovědný právě prolaktin.

Původ a fyziologie

Význam tohoto fenoménu hledejme v původní vlčí smečce, v jejím fungování a hierarchii. Mít štěňata příslušelo pouze alfa samici. Protože ta byla zaneprázdněna vůdčími povinnostmi a lovem, potomstvo odkojily a vychovaly níže postavené vlčice. V takovéto smečce docházelo k přirozené synchronizaci říje a ovulace samic s cyklem vůdčí vlčice a následného rozvinutí mateřského pudu, třebaže samy nezabřezly.

Falešná březost sama o sobě tedy není žádné onemocnění, je naprosto přirozená a není třeba ji pokaždé „léčit“. Jestliže je však dlouhá ve svém trvání nebo přehnaná v projevech, je žádoucí ji tlumit, neboť hrozí rozvoj mastitidy – zánětu mléčné žlázy. Zda jsou příznaky nadměrné, či ještě ne, záleží často také na subjektivním hodnocení chovatele. Co jeden považuje za standardní, druhého již vyděsí a motivuje k návštěvě veterinární ordinace. Nejčastěji dochází ke dvěma skupinám projevů: fyzickým – zbytnění mléčné žlázy až s příznaky zánětu, samovolné spouštění mléka, a psychickým změnám –péče o domnělá mláďata (nošení předmětů do pelíšku), neochota opouštět domov i pelech, ztráta apetitu, kňučení, nervozita.

Virovet a Etovet
Kombinaci Virovet a Etovet lze analogicky využít i při odstavu mláďat, separační úzkosti a nadměrné fixaci zvířete na člověka s následnou somatizací. Odvádíme tak nadměrnou empatii, sympatii a vazbu na druhé (Země) a jedince stavíme více za sebe, do své struktury s jasněji vymezenou vlastní osobností (Kov).

Hormony netřeba

Význam tohoto fenoménu hledejme v původní vlčí smečce, v jejím fungování a hierarchii. Mít štěňata příslušelo pouze alfa samici. Protože ta byla zaneprázdněna vůdčími povinnostmi a lovem, potomstvo odkojily a vychovaly níže postavené vlčice. V takovéto smečce docházelo k přirozené synchronizaci říje a ovulace samic s cyklem vůdčí vlčice a následného rozvinutí mateřského pudu, třebaže samy nezabřezly.

„Nemusíme sahat hned k hormonům. Pseudogravidita výborně reaguje na přírodní léčbu Energy.“
MVDr. Milena Martincová, veterinář

Psychosomatický kontext

Z pohledu psychosomatiky lze doporučit podání Virovetu a Etovetu i majitelkám (majitelům) falešně březích fen. Dochází zde totiž často k rezonanci mezi majitelkou a fenou v oblasti mateřství a péče o druhé. U člověka má tento jev spojitost s nadměrnou starostlivostí až úzkostným opečováváním druhých. Či naopak může jít o konflikt s vlastní mateřskou rolí a projekcí vztahu k dětem do zvířete. Velmi často při hledání psychosomatické příčiny nalézáme zraněné vnitřní dítě a neschopnost být pečující především k sobě.

Feny trpívající na falešnou březost bývají povahou empatické, starostlivé, citlivé, dobře socializované, velmi napojené na svou lidskou smečku. V případě přehnaných projevů pseudogravidity jde o nerovnováhu u elementu Země. Země podle pentagramu představuje mj. ženství, mateřství, výživu, domov. Symbolem ženství a mateřství je mléčná žláza.
„Virovet na emoční úrovni odvede přehnaný mateřský pud, posílí odolnost a individualitu feny i jejího člověka, oba aktéři budou méně závislí. Etovet podpoří účinky Virovetu na psychiku a harmonizuje další orgán elementu Země, slezinu.“

Gynevet
Přírodní bylinný koncentrát působící na orgány a tkáně elementu Země ve schématu Pentagramu®. Působí přes jemné ovlivnění sleziny, slinivky, žaludku, hormonálního a nervového systému a mléčné žlázy. Tím harmonizuje činnost těchto orgánů a jejich tkání. Ovlivňuje neurohumorální řízení v těle. Celkově zvyšuje odolnost organismu vůči stresovým vlivům. Stimuluje činnost plic, tlustého střeva a kůže (element Kov). Tlumí hyperaktivitu srdce, osrdečníku, cévního systému a tenkého střeva (element Oheň).

Existuje prevence?

Pokud bychom chtěli působit na „falešku“ preventivně, tedy ještě než se přehnaně projeví, zvolíme Gynevet. Gynevet je třeba začít podávat ještě v době anestru, tedy před nástupem hárání. Tehdy je schopen harmonizovat hormonální řízení, takže nedojde k výkyvům hladin progesteronu a prolaktinu, ani k přehnané reakci organismu na jejich měnící se koncentrace. V době hárání a již projevené pseudogravidity Gynevet nepodáváme, podporou sekrece můžeme oba stavy zesílit či prodloužit dobu jejich trvání.

Article thumbnail

Zvíře a parazité

Je jaro, otepluje se a je potřeba myslet na ochranu našich čtyřnohých přátel před klíšťaty.
Číst článek


Article thumbnail

Bradavice u štěněte

Bradavice u mladých psů jsou nejčastěji infekčního původu, způsobuje je papilomavirus. Psi jsou tak nakažliví pro ostatní psi (ne pro jiná zvířata, ani pro lidi).
Číst článek


Article thumbnail

Vyšetření očí u zvířat

Vyšetření očí zvířat probíhá velmi podobně jako vyšetření lidských očí a mělo by být součástí základního vyšetření, jelikož v mnoha případech celková onemocnění souvisí i s postižením očí.
Číst článek


Article thumbnail

Metamorfní technika pro zvířata

Metamorfní technika tzv. motýlí masáže je jemnou harmonizační technikou, která se aplikuje u lidí na reflexních zónách páteře na chodidlech, rukách a hlavě.
Číst článek