Odborný text

Vyšetření očí u zvířat

Sdílet článek:

Vyšetření očí zvířat probíhá velmi podobně jako vyšetření lidských očí a mělo by být součástí základního vyšetření, jelikož v mnoha případech celková onemocnění souvisí i s postižením očí. Veterinární oftalmologie je na vysoké úrovni srovnatelné s humánní medicínou.

Sledujeme jak samotný oční bulbus, tak i víčka. Prohlížíme obě oči, sledujeme reflexy a případné změny na hlavě. K vyšetření reflexů používáme přímé světlo, sledujeme reakci zornic, musí reagovat obě současně ve stejné velikosti. Při přímém světle se zužují a ve tmě rozšiřují. Důležitý je i Dazzle reflex – pokud posvítíme do očí, musí zvíře mrknout, pokud tento reflex chybí, nefunguje sítnice a zvíře je slepé.

Schirmer test se provádí pomocí proužků, které vkládáme na okraj dolního víčka, proužek je označen stupnicí (může být i s barvou). Test provádíme po dobu 1 minuty a měříme na stupnici hodnotu, kam až slzy postoupí. U zdravého zvířete by měla být hodnota minimálně 10.

Fluorescein test se provádí pomocí proužků nebo kapek. Fluorescein proniká do poškozené rohovky, poškozené místo se zabarví zeleně. Pokud se potvrdí poškození rohovky, nesmí se místně aplikovat kortikoidy, mohly by způsobit rozpad rohovky.

Měření nitroočního tlaku je nezbytnou součástí vyšetření. Používáme aplanační tonometry, měří zploštění rohovky v závislosti na velikosti nitroočního tlaku. Hodnota se měří 5x bezprostředně po sobě, hodnoty se zobrazují na displeji tonometru a konečnou hodnotou je průměr. Hodnoty fyziologické jsou 15–25 mmHg.

„Červené, přivřené a zašedlé oko je důvodem návštěvy veterináře."
MVDr. Lucie Míková, veterinářka

Zákal čočky
Příčinou zákalu čočky může být i cukrovka. Cukr se usazuje do čočky a v průběhu několika měsíců dochází k oslepnutí. Řešením je odstranění hmoty čočky pomocí ultrazvuku, metoda používaná také v humánní medicíně.

Fluorescein test
Fluorescein test by měl být proveden při každém základním vyšetření oka. Jeho provedení je velmi jednoduché s okamžitým výsledkem. Zelené zabarvení dokazuje poškození rohovky.

Štěrbinová lampa je pro oftalmologa velmi důležitá. Je to vlastně biomikroskop s 10 a 16násobným zvětšením. Vyšetření se provádí pomocí bílého a modrého světla (zobrazuje se fluoresceinem označený defekt). Světlo je buď kruhové, nebo štěrbina. Ve štěrbině pozorujeme jednotlivé struktury oka. Velmi důležitá je pro vyšetření rohovky a čočky.

Přímý a nepřímý oftalmoskop slouží k vyšetření sítnice a sklivce. U přímého oftalmoskopu vidíme sítnici jako ve skutečnosti, u nepřímého oftalmoskopu je obraz obrácený. Na sítnici sledujeme optický disk, strukturu cév a případné změny.

Mezi ostatní vyšetření patří sonografické, ERG – funkce sítnice, angiografie, magnetická rezonance, počítačová tomografie aj.


Žlutá mašle
Žlutá mašle na krku označuje nevidomé psy. V zahraničí je tato informace známá, u nás je pes se žlutou mašlí raritou. Slepí psi jsou schopni se dobře orientovat, zrak nahrazuje sluch a čich.
Article thumbnail

Psychosomatika ve veterinární medicíně

Psychosomatika je v dnešní době uznávaným medicínským oborem, zejména v humánní medicíně, ale i v medicíně veterinární si získává stále větší oblibu.
Číst článek


Article thumbnail

Žlutá stužka

Žlutá mašle nebo stužka označuje pejska, který z nejrůznějších důvodů potřebuje prostor. Cílem může být nejen ochrana psa samotného, ale i dalších zvířat a lidí.
Číst článek


Article thumbnail

Aquaterapie / Hydroterapie a Kingvet

Fyzioterapie a rehabilitace zvířat se zaměřuje na diagnostiku, léčbu a prevenci funkčních poruch pohybového aparátu, jak u ortopedických, tak neurologických pacientů, a to nejen po chirurgickém zákroku, ale také při konzervativní léčbě.
Číst článek


Article thumbnail

Flek po klíštěti, obnova srsti

Klíště obecné, Ixodes ricinus, je roztoč, jak známo, patřící do čeledi klíšťatovití. Víme, že se živí sáním krve na všem živém, kam se mu podaří dostat.
Číst článek


Article thumbnail

Doteky, které přináší úlevu

Když jsem poprvé aplikovala motýlí masáž u zvířete, věřila jsem v její sílu. Ne náhodou jsem se ocitla u Jitky Třešňákové na kurzu.
Číst článek


Article thumbnail

Hypertyreóza koček

Hypertyreóza neboli patologicky zvýšená funkce štítné žlázy je druhá nejčastější endokrinopatie u koček. Příčinou bývá zpravidla funkční nezhoubný nádor (adenom) jednoho či obou laloků žlázy.
Číst článek


Article thumbnail

Zvíře a parazité

Je jaro, otepluje se a je potřeba myslet na ochranu našich čtyřnohých přátel před klíšťaty.
Číst článek


Article thumbnail

Falešná březost

Falešná březost neboli pseudogravidita je hormonální stav, kdy fena, aniž by zabřezla, začíná laktovat a chovat se, jako by štěňata čekala, případně o ně již pečovala.
Číst článek


Article thumbnail

Bradavice u štěněte

Bradavice u mladých psů jsou nejčastěji infekčního původu, způsobuje je papilomavirus. Psi jsou tak nakažliví pro ostatní psi (ne pro jiná zvířata, ani pro lidi).
Číst článek


Article thumbnail

Metamorfní technika pro zvířata

Metamorfní technika tzv. motýlí masáže je jemnou harmonizační technikou, která se aplikuje u lidí na reflexních zónách páteře na chodidlech, rukách a hlavě.
Číst článek