Vyšetření očí u zvířat

Vyšetření očí zvířat probíhá velmi podobně jako vyšetření lidských očí a mělo by být součástí základního vyšetření, jelikož v mnoha případech celková onemocnění souvisí i s postižením očí. Veterinární oftalmologie je na vysoké úrovni srovnatelné s humánní medicínou.
Sledujeme jak samotný oční bulbus, tak i víčka. Prohlížíme obě oči, sledujeme reflexy a případné změny na hlavě. K vyšetření reflexů používáme přímé světlo, sledujeme reakci zornic, musí reagovat obě současně ve stejné velikosti. Při přímém světle se zužují a ve tmě rozšiřují. Důležitý je i Dazzle reflex – pokud posvítíme do očí, musí zvíře mrknout, pokud tento reflex chybí, nefunguje sítnice a zvíře je slepé.
Schirmer test se provádí pomocí proužků, které vkládáme na okraj dolního víčka, proužek je označen stupnicí (může být i s barvou). Test provádíme po dobu 1 minuty a měříme na stupnici hodnotu, kam až slzy postoupí. U zdravého zvířete by měla být hodnota minimálně 10.
Fluorescein test se provádí pomocí proužků nebo kapek. Fluorescein proniká do poškozené rohovky, poškozené místo se zabarví zeleně. Pokud se potvrdí poškození rohovky, nesmí se místně aplikovat kortikoidy, mohly by způsobit rozpad rohovky.
Měření nitroočního tlaku je nezbytnou součástí vyšetření. Používáme aplanační tonometry, měří zploštění rohovky v závislosti na velikosti nitroočního tlaku. Hodnota se měří 5x bezprostředně po sobě, hodnoty se zobrazují na displeji tonometru a konečnou hodnotou je průměr. Hodnoty fyziologické jsou 15–25 mmHg.
„Červené, přivřené a zašedlé oko je důvodem návštěvy veterináře."
MVDr. Lucie Míková, veterinářka

Štěrbinová lampa je pro oftalmologa velmi důležitá. Je to vlastně biomikroskop s 10 a 16násobným zvětšením. Vyšetření se provádí pomocí bílého a modrého světla (zobrazuje se fluoresceinem označený defekt). Světlo je buď kruhové, nebo štěrbina. Ve štěrbině pozorujeme jednotlivé struktury oka. Velmi důležitá je pro vyšetření rohovky a čočky.
Přímý a nepřímý oftalmoskop slouží k vyšetření sítnice a sklivce. U přímého oftalmoskopu vidíme sítnici jako ve skutečnosti, u nepřímého oftalmoskopu je obraz obrácený. Na sítnici sledujeme optický disk, strukturu cév a případné změny.
Mezi ostatní vyšetření patří sonografické, ERG – funkce sítnice, angiografie, magnetická rezonance, počítačová tomografie aj.
Autor článku
MVDr. Lucie Míková
MVDr. Lucie Míková absolvovala Fakultu všeobecného veterinárního lékařství na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Specialista KVL ČR pro posuzování dědičných očních vad. Absolvent kurzu ESAVS Ophthalmology I v Lucemburku a Opthalmolgy II v Toulouse. Pravidelně se zúčastňuje evropských oftalmologických kurzů. S přípravky Energy pracuje od roku 1998.

Pes sám doma
Jen málokdo si může dovolit ten luxus, zůstat se svým pejskem celé dny, takříkajíc 24/7. Když tedy...
Číst článek

Průjem u psů
Velmi nepříjemným projevem různých onemocnění je průjem. Jak se hned od začátku zachovat, co podávat nebo naopak nepodávat? Je nutné ihned kontaktovat veterináře?
Číst článek

Využití Cytovetu v praxi
Cytovet považuji ve své praxi za téměř nepostradatelný preparát. Pokud se nejedná o akutní onemocnění, je Cytovet u mě volbou číslo jedna ...
Číst článek

Náhlé selhání kočičí mámy
Někdy se dostanete do velice obtížné situace. Zvíře má nečekaný problém a kvůli okolnostem není možné navštívit ani veterináře či pohotovost. Pro tyto ...
Číst článek

Množírny
Když jsem si adoptovala svého prvního psa zachráněného z množírny, přemyšlela jsem co víc bych mohla udělat. Julinka zemřela po roce a jáa si od stejné organizace ...
Číst článek

Imunovet a hojení otevřených ran
Jsou situace, kdy není rozumné dát psa do narkózy, aby se tržná rána zašila. Nebo situace, kdy veterinář není lehce dostupný (a nejedná se o život ohrožující zranění). Případně situace,..
Číst článek

Hárání
Snad každý majitel psa-samce to už někdy zažil – jeho parťák vypne mozek, zapomene, že má nějaké jméno a umí více či méně spolehlivě poslouchat… hormony s ním zkrátka cvičí...
Číst článek

Psychosomatika ve veterinární medicíně
Psychosomatika je v dnešní době uznávaným medicínským oborem, zejména v humánní medicíně, ale i v medicíně veterinární si získává...
Číst článek

Žlutá stužka
Žlutá mašle nebo stužka označuje pejska, který z nejrůznějších důvodů potřebuje prostor. Cílem může být nejen ochrana psa samotného, ale...
Číst článek

Hydroterapie / Aquaterapie a Kingvet
Fyzioterapie a rehabilitace zvířat se zaměřuje na diagnostiku, léčbu a prevenci funkčních poruch pohybového aparátu, jak u ortopedických, tak...
Číst článek

Flek po klíštěti, obnova srsti
Klíště obecné, Ixodes ricinus, je roztoč, jak známo, patřící do čeledi klíšťatovití. Víme, že se živí sáním krve na všem živém, kam se mu podaří dostat...
Číst článek

Doteky, které přináší úlevu
Když jsem poprvé aplikovala motýlí masáž u zvířete, věřila jsem v její sílu. Ne náhodou jsem se ocitla u Jitky Třešňákové na kurzu.
Číst článek

Hypertyreóza koček
Hypertyreóza neboli patologicky zvýšená funkce štítné žlázy je druhá nejčastější endokrinopatie u koček. Příčinou bývá zpravidla funkční nezhoubný nádor (adenom) jednoho či obou laloků žlázy.
Číst článek

Zvíře a parazité
Je jaro, otepluje se a je potřeba myslet na ochranu našich čtyřnohých přátel před klíšťaty.
Číst článek

Falešná březost
Falešná březost neboli pseudogravidita je hormonální stav, kdy fena, aniž by zabřezla, začíná laktovat a chovat se, jako by štěňata čekala, případně o ně již pečovala.
Číst článek

Bradavice u štěněte
Bradavice u mladých psů jsou nejčastěji infekčního původu, způsobuje je papilomavirus. Psi jsou tak nakažliví pro ostatní psi (ne pro jiná zvířata, ani pro lidi).
Číst článek

Metamorfní technika pro zvířata
Metamorfní technika tzv. motýlí masáže je jemnou harmonizační technikou, která se aplikuje u lidí na reflexních zónách páteře na chodidlech, rukách a hlavě.
Číst článek