Kazuistika

Bradavice u štěněte

Sdílet článek:

Bradavice u mladých psů jsou nejčastěji infekčního původu, způsobuje je papilomavirus. Psi jsou tak nakažliví pro ostatní psi (ne pro jiná zvířata, ani pro lidi). Bradavice většinou vypadají jako zvrásněné květákovité útvary, a nebo jako tmavé, šupinaté povlaky na kůži s nepravidelným okrajem. Objevují se na kůži i na sliznicích.

Devatenáct dní po očkování mi přišlo do ordinace štěně stafordšírského teriéra, protože se mu během pár dní vysemenilo velké množství bradavic, a to zejména na hlavě, na bradě, okolo očí, na pyscích, ale i v puse, pod jazykem. Byly celkem velké a rozeklané (viz. foto). Protože původcem těchto bradavic u psů je papilomavirus, a také proto, že se jedná o postižení kůže, byla volba preparátu jednoznačná. Virovet. Bylinný preparát, který je úzce spojen s prvkem Kovu. Zvyšuje odolnost sliznic a kůže a stimuluje tvorbu protilátek na všechny typy virových infekcí. Štěňata jsou v období po očkování více náchylná k různým infekcím, a proto je ještě vhodné podpořit jejich imunitu. Je více možností, já jsem k Virovetu přidala Imunovet, který podporuje obranyschopnost organismu, aktivuje buněčnou imunitu a napomáhá hojení sliznic a kůže. A navíc se dá použít i lokálně na rány. Frisko je měl dostávat dvakrát denně, spolu s krmivem. Pejsek přišel na kontrolu za deset dní, a nejen, že se stav nelepšil, naopak nějaké bradavice ještě přibyly. Nicméně jsem utvrdila sama sebe i majitele, že je třeba vytrvat, být trpělivý a přípravky podávat stále.

„Bylinné přípravky fungují, jen je potřeba trpělivosti. Nechtít efekt do hodiny.“
MVDr. Miroslava Můčková Uzlová, zvěrolékař

Bradavice
Existuje několik druhů papilomavirů, které způsobují bradavice u psa na různých částech těla (například jedny v ústech a jiné na nohou). Jakmile se pes nakazí jedním druhem papilomaviru, získává vůči němu imunitu. Ale může se nakazit dalšími typy. Psí bradavice může dostat každý pes, ale nejčastěji se objevují u mladých jedinců a psů s léky na potlačení imunity.

Na další kontrolu dorazil Frisko po měsíci a bradavice stále ještě měl. Už jsme byli dost zoufalí, protože zejména bradavice kolem očí a pod jazykem ho hodně trápily. Vzhledem k lokalizaci kolem očí a na sliznici dutiny ústní jsem si nedovolila volit lokální přípravky, které používám na bradavice u starých psů. Naštěstí mne napadlo použít lokálně Audivet, bylinný přípravek určený pro vnější používání. Působí na záněty sliznic a kůže. Upravuje pH pokožky a sliznic, které mají rozhodující význam na propustnost kožní bariéry, a brání tak rozvoji nežádoucích bakterií, plísní a parazitů.

Papilomatóza u psů
Onemocnění se projevuje světlými výrůstky, které se rychle šíří a rostou do podoby květákovitých papilomů s malými nitkovitými výběžky. Jejich velikost se pohybuje okolo 2 cm. Nejčastěji je můžeme nalézt na sliznici dutiny ústní, okraji pysků, hrtanu a mandlích. Mimo dutinu ústní se vyskytují na víčkách a spojivce očí, kůži hlavy a spodních částí končetin.

Má protivirové, antibakteriální a antimykotické účinky. S Audivetem mám výborné zkušenosti i při použití na záněty dásní u koček, věděla jsem tedy, že ho můžeme použít bezpečně i na bradavice na sliznicích v dutině ústní a samozřejmě i na potírání bradavic na kůži. Pak jsem o Friskovi tři měsíce nevěděla nic. Napadaly mne mnohé domněnky proč. Po třech měsících si Frisko došel pro Skelevet a na sobě ani jednu bradavici. Ptala jsem se, kdy se jich zbavil. Přesně třetí den po natírání Audivetem zmizely! Nádhera!

"Péči o své zvířecí kamarády si užívejte. Vnímejte každý dotyk a hojivou energii, která mezi vámi přeskakuje. Při péči o kůži je to vyloženě nutnost.“
MVDr. Miroslava Můčková Uzlová, zvěrolékař

Vnitřní podávání Virovetu a Imunovetu společně s lokální aplikací Audivetem je krásná trojice pro boj s bradavicemi. Jsem moc ráda, protože vzhledem k velkému množství bradavic a zejména pro problémy, které Friskovi bradavice dělaly, a to hlavně při polykání a zasahovaly mu do očí, jsme nemohli čekat na spontánní vymizení bradavic, které trvá měsíce, a pokud bychom neuspěli s konzervativní terapií, museli bychom některé bradavice odstranit chirurgicky. A i když operuji ráda, jsem zastáncem toho operacím předcházet a operovat jen, když selže vše ostatní. Navíc je pes infekční, a proto nemohl Frisko dlouhou dobu mezi ostatní psy, a jak každý víme, sociální kontakty mezi mláďaty jsou nesmírně důležité a ničím nenahraditelné. Bradavice se přenáší od infikovaných psů na ty jedince, kteří mají oslabenou nebo poraněnou kůži. Papilomavirus může na kůži přežívat několik týdnů a už v této době se od infikovaného psa mohou nakazit další. Obvykle trvá jeden až dva měsíce od nakažení, než se bradavice objeví. Frisko měl zakázaný cvičák, kam chodil do psí školky, a to bylo samozřejmě velmi nepříjemné. Virovet bych doporučila podávat i psům, kteří přišli s nakaženým jedincem do kontaktu.


Papilomatóza jelenovitých
Pro přežvýkavce jsou specifické delta-papilomaviry. Způsobují vývin kožních výrůstků různě po těle, často u zdravých jedinců. Tělo je pokryté kožními výrůstky, které jsou obvykle stopkaté. Jeden jedinec jich na sobě může mít desítky. Nejsou pro zvířata smrtelné a většinou po čase odpadnou a zůstane po nich jizva. V ČR byly poprvé popsány na Jižní Moravě, v oblasti Lanžhota a Moravské Nové Vsi.
Article thumbnail

Zvíře a parazité

Je jaro, otepluje se a je potřeba myslet na ochranu našich čtyřnohých přátel před klíšťaty.
Číst článek


Article thumbnail

Falešná březost

Falešná březost neboli pseudogravidita je hormonální stav, kdy fena, aniž by zabřezla, začíná laktovat a chovat se, jako by štěňata čekala, případně o ně již pečovala.
Číst článek


Article thumbnail

Vyšetření očí u zvířat

Vyšetření očí zvířat probíhá velmi podobně jako vyšetření lidských očí a mělo by být součástí základního vyšetření, jelikož v mnoha případech celková onemocnění souvisí i s postižením očí.
Číst článek


Article thumbnail

Metamorfní technika pro zvířata

Metamorfní technika tzv. motýlí masáže je jemnou harmonizační technikou, která se aplikuje u lidí na reflexních zónách páteře na chodidlech, rukách a hlavě.
Číst článek