Kazuistika

Bradavice u štěněte

Sdílet článek:

Bradavice u mladých psů jsou nejčastěji infekčního původu, způsobuje je papilomavirus. Psi jsou tak nakažliví pro ostatní psi (ne pro jiná zvířata, ani pro lidi). Bradavice většinou vypadají jako zvrásněné květákovité útvary, a nebo jako tmavé, šupinaté povlaky na kůži s nepravidelným okrajem. Objevují se na kůži i na sliznicích.

Devatenáct dní po očkování mi přišlo do ordinace štěně stafordšírského teriéra, protože se mu během pár dní vysemenilo velké množství bradavic, a to zejména na hlavě, na bradě, okolo očí, na pyscích, ale i v puse, pod jazykem. Byly celkem velké a rozeklané (viz. foto). Protože původcem těchto bradavic u psů je papilomavirus, a také proto, že se jedná o postižení kůže, byla volba preparátu jednoznačná. Virovet. Bylinný preparát, který je úzce spojen s prvkem Kovu. Zvyšuje odolnost sliznic a kůže a stimuluje tvorbu protilátek na všechny typy virových infekcí. Štěňata jsou v období po očkování více náchylná k různým infekcím, a proto je ještě vhodné podpořit jejich imunitu. Je více možností, já jsem k Virovetu přidala Imunovet, který podporuje obranyschopnost organismu, aktivuje buněčnou imunitu a napomáhá hojení sliznic a kůže. A navíc se dá použít i lokálně na rány. Frisko je měl dostávat dvakrát denně, spolu s krmivem. Pejsek přišel na kontrolu za deset dní, a nejen, že se stav nelepšil, naopak nějaké bradavice ještě přibyly. Nicméně jsem utvrdila sama sebe i majitele, že je třeba vytrvat, být trpělivý a přípravky podávat stále.

„Bylinné přípravky fungují, jen je potřeba trpělivosti. Nechtít efekt do hodiny.“
MVDr. Miroslava Můčková Uzlová, zvěrolékař

Bradavice
Existuje několik druhů papilomavirů, které způsobují bradavice u psa na různých částech těla (například jedny v ústech a jiné na nohou). Jakmile se pes nakazí jedním druhem papilomaviru, získává vůči němu imunitu. Ale může se nakazit dalšími typy. Psí bradavice může dostat každý pes, ale nejčastěji se objevují u mladých jedinců a psů s léky na potlačení imunity.

Na další kontrolu dorazil Frisko po měsíci a bradavice stále ještě měl. Už jsme byli dost zoufalí, protože zejména bradavice kolem očí a pod jazykem ho hodně trápily. Vzhledem k lokalizaci kolem očí a na sliznici dutiny ústní jsem si nedovolila volit lokální přípravky, které používám na bradavice u starých psů. Naštěstí mne napadlo použít lokálně Audivet, bylinný přípravek určený pro vnější používání. Působí na záněty sliznic a kůže. Upravuje pH pokožky a sliznic, které mají rozhodující význam na propustnost kožní bariéry, a brání tak rozvoji nežádoucích bakterií, plísní a parazitů.

Papilomatóza u psů
Onemocnění se projevuje světlými výrůstky, které se rychle šíří a rostou do podoby květákovitých papilomů s malými nitkovitými výběžky. Jejich velikost se pohybuje okolo 2 cm. Nejčastěji je můžeme nalézt na sliznici dutiny ústní, okraji pysků, hrtanu a mandlích. Mimo dutinu ústní se vyskytují na víčkách a spojivce očí, kůži hlavy a spodních částí končetin.

Má protivirové, antibakteriální a antimykotické účinky. S Audivetem mám výborné zkušenosti i při použití na záněty dásní u koček, věděla jsem tedy, že ho můžeme použít bezpečně i na bradavice na sliznicích v dutině ústní a samozřejmě i na potírání bradavic na kůži. Pak jsem o Friskovi tři měsíce nevěděla nic. Napadaly mne mnohé domněnky proč. Po třech měsících si Frisko došel pro Skelevet a na sobě ani jednu bradavici. Ptala jsem se, kdy se jich zbavil. Přesně třetí den po natírání Audivetem zmizely! Nádhera!

"Péči o své zvířecí kamarády si užívejte. Vnímejte každý dotyk a hojivou energii, která mezi vámi přeskakuje. Při péči o kůži je to vyloženě nutnost.“
MVDr. Miroslava Můčková Uzlová, zvěrolékař

Vnitřní podávání Virovetu a Imunovetu společně s lokální aplikací Audivetem je krásná trojice pro boj s bradavicemi. Jsem moc ráda, protože vzhledem k velkému množství bradavic a zejména pro problémy, které Friskovi bradavice dělaly, a to hlavně při polykání a zasahovaly mu do očí, jsme nemohli čekat na spontánní vymizení bradavic, které trvá měsíce, a pokud bychom neuspěli s konzervativní terapií, museli bychom některé bradavice odstranit chirurgicky. A i když operuji ráda, jsem zastáncem toho operacím předcházet a operovat jen, když selže vše ostatní. Navíc je pes infekční, a proto nemohl Frisko dlouhou dobu mezi ostatní psy, a jak každý víme, sociální kontakty mezi mláďaty jsou nesmírně důležité a ničím nenahraditelné. Bradavice se přenáší od infikovaných psů na ty jedince, kteří mají oslabenou nebo poraněnou kůži. Papilomavirus může na kůži přežívat několik týdnů a už v této době se od infikovaného psa mohou nakazit další. Obvykle trvá jeden až dva měsíce od nakažení, než se bradavice objeví. Frisko měl zakázaný cvičák, kam chodil do psí školky, a to bylo samozřejmě velmi nepříjemné. Virovet bych doporučila podávat i psům, kteří přišli s nakaženým jedincem do kontaktu.


Papilomatóza jelenovitých
Pro přežvýkavce jsou specifické delta-papilomaviry. Způsobují vývin kožních výrůstků různě po těle, často u zdravých jedinců. Tělo je pokryté kožními výrůstky, které jsou obvykle stopkaté. Jeden jedinec jich na sobě může mít desítky. Nejsou pro zvířata smrtelné a většinou po čase odpadnou a zůstane po nich jizva. V ČR byly poprvé popsány na Jižní Moravě, v oblasti Lanžhota a Moravské Nové Vsi.
Article thumbnail

Množírny

Když jsem si adoptovala svého prvního psa zachráněného z množírny, přemyšlela jsem co víc bych mohla udělat. Julinka zemřela po roce a jáa si od stejné organizace ...
Číst článek


Article thumbnail

Imunovet a hojení otevřených ran

Jsou situace, kdy není rozumné dát psa do narkózy, aby se tržná rána zašila. Nebo situace, kdy veterinář není lehce dostupný (a nejedná se o život ohrožující zranění). Případně situace,..
Číst článek


Article thumbnail

Hárání

Snad každý majitel psa-samce to už někdy zažil – jeho parťák vypne mozek, zapomene, že má nějaké jméno a umí více či méně spolehlivě poslouchat… hormony s ním zkrátka cvičí...
Číst článek


Article thumbnail

Psychosomatika ve veterinární medicíně

Psychosomatika je v dnešní době uznávaným medicínským oborem, zejména v humánní medicíně, ale i v medicíně veterinární si získává...
Číst článek


Article thumbnail

Žlutá stužka

Žlutá mašle nebo stužka označuje pejska, který z nejrůznějších důvodů potřebuje prostor. Cílem může být nejen ochrana psa samotného, ale...
Číst článek


Article thumbnail

Hydroterapie / Aquaterapie a Kingvet

Fyzioterapie a rehabilitace zvířat se zaměřuje na diagnostiku, léčbu a prevenci funkčních poruch pohybového aparátu, jak u ortopedických, tak...
Číst článek


Article thumbnail

Flek po klíštěti, obnova srsti

Klíště obecné, Ixodes ricinus, je roztoč, jak známo, patřící do čeledi klíšťatovití. Víme, že se živí sáním krve na všem živém, kam se mu podaří dostat...
Číst článek


Article thumbnail

Doteky, které přináší úlevu

Když jsem poprvé aplikovala motýlí masáž u zvířete, věřila jsem v její sílu. Ne náhodou jsem se ocitla u Jitky Třešňákové na kurzu.
Číst článek


Article thumbnail

Hypertyreóza koček

Hypertyreóza neboli patologicky zvýšená funkce štítné žlázy je druhá nejčastější endokrinopatie u koček. Příčinou bývá zpravidla funkční nezhoubný nádor (adenom) jednoho či obou laloků žlázy.
Číst článek


Article thumbnail

Zvíře a parazité

Je jaro, otepluje se a je potřeba myslet na ochranu našich čtyřnohých přátel před klíšťaty.
Číst článek


Article thumbnail

Falešná březost

Falešná březost neboli pseudogravidita je hormonální stav, kdy fena, aniž by zabřezla, začíná laktovat a chovat se, jako by štěňata čekala, případně o ně již pečovala.
Číst článek


Article thumbnail

Vyšetření očí u zvířat

Vyšetření očí zvířat probíhá velmi podobně jako vyšetření lidských očí a mělo by být součástí základního vyšetření, jelikož v mnoha případech celková onemocnění souvisí i s postižením očí.
Číst článek


Article thumbnail

Metamorfní technika pro zvířata

Metamorfní technika tzv. motýlí masáže je jemnou harmonizační technikou, která se aplikuje u lidí na reflexních zónách páteře na chodidlech, rukách a hlavě.
Číst článek