JE TADY JARO… a s ním háravé feny.
Aneb co dělat se psem, když fena hárá?
Text: Kateřina Kašparová, Foto: archiv magazínu HAF & MŇAU

Snad každý majitel psa-samce to už někdy zažil – jeho parťák vypne mozek, zapomene, že má nějaké jméno a umí více či méně spolehlivě poslouchat… hormony s ním zkrátka cvičí na plné obrátky. Snadné to samozřejmě nemají ani majitelé fenek – co chvíli musí odhánět neposlušné dvořící se nápadníky, a přitom zoufale volají na páníčky, ať si toho svého Casanovu co nejdříve odchytí a odvedou pryč…
Fenka obvykle hárá dva až tři týdny, přičemž právě poprvé to může trvat i déle a projevit se silnějším výtokem/krvácením, nebo naopak může být slabší i kratší.
Hárání se opakuje zhruba každého půl roku (u obřích plemen jen jednou ročně).
A tak jsme se zeptali přímo majitelů psů i fen, jak toto náročné období zvládají a jaké konkrétní kroky dělají pro to, aby nedošlo k nechtěnému nakrytí. Tentokrát záměrně neřešíme možnost kastrace (protože třeba u chovných psů/fen to jako řešení zvolit nelze).
Zuzka: Omezovat feny je nesmysl
Majitelé psů i fen by měli mít své psy buď vycvičené a vychované, aby měli jistotu, že je kdykoli odvolají, anebo je mít na vodítku. Já mám psa a ani by mě nenapadlo, že by mě snad mělo děsit setkání s háravkou. Je jen na mně, jak si svého psa zajistím, aby fenu neobtěžoval. A stejný přístup čekám od majitelů fenek – že svou fenku nenechají běhat za psy. Určitě je v pořádku, když háravky nemají přístup na větší psí akce, hlavně závody apod. To je pak akorát stres pro psy kolem i pro samotnou fenu. Naopak na cvičák by háravky přístup mít měly, je to od slova cvičit, ať je tedy pes zvladatelný i v přítomnosti hárající feny.

Kristýna: Pes musí vždy poslechnout
Mám psa i fenu. A protože zrovna naše fenka „voní“ psům celoročně, nejen v období kolem hárání, tak se aktivita psů kolem ní nemění, podbízejí se jí neustále. Je-li pejsek na vodítku, nevidím důvod, proč by moje fena také nemohla jít spořádaně u nohy. Pejsci se obvykle očichají, zavrtí ocáskem, a vesele pokračujeme dál. Problém může nastat, když je cizí pes na volno a bohužel neovládá základní poslušnost. Většinou čekám, až si ho majitel odvede, popřípadě psa chytám sama.
Za kritický považuji poslední týden hárání, fena v tuto dobu vyloženě vyhledává kontakt se psy, proto jsem venku mnohem obezřetnější. A z pohledu majitelky psa – vše se dá bez problému zvládnout, když pejsek zvládá základní poslušnost. No, a jestliže ho ovládnou hormony, nemá smysl na něj pokřikovat a rozhodně je účinnější si pro něj dojít a na vodítku ho odvést pryč. Když má někdo ve výchově mezery, tak ať zkrátka psa na volno nepouští, nebo si pomůže stopovacím vodítkem.
„Každý pes má být zvladatelný i v případě, kdy se kolem pohybují háravé feny. Od toho jsou cvičáky a různé školy pro psy, kde poradí, jak takové situace řešit.“
Kristýna
Johana: Můj pes se umí ovládat
Nejsem zastánce preventivních kastrací či kastrací z pohodlnosti, takže hárání beru jako samozřejmou součást života zvířete. Sama mám samce, který patří mezi ty „úchylnější“, ale odmalička je na háravky zvyklý. Nebráníme se setkáním, kde se háravky vyskytují, občas s nimi chodíme i venčit. Můj pes zná pravidla – olizovat a opečovávat je může, ale to je všechno. Takže ho s nimi můžu nechat i na volno – samozřejmě pod stálým dohledem!
Všeobecně mi háravky na volno nevadí, pokud mají opravdu dobré přivolání. Už mockrát se mi stalo, že se k nám taková fenka přiřítila, začala psa provokovat a šla s námi skoro až domů, zatímco páneček byl v nedohlednu – to považuju za velkou nezodpovědnost! S háravou fenou na výstavě či na závodech jsem se zatím nesetkala, ale tam už to považuju za dost nefér vůči majitelům psů, tam se musí zvířata soustředit na jiné věci.

Simona: Venčíme kratší dobu
Majitel fenky prostě musí počítat s tím, že ji dvakrát ročně bude zapotřebí hlídat a změnit jí režim. My venčíme kratší dobu a na místech, kde se nepohybují psi. Ráno si přivstaneme a večer jdeme později, kdy nevenčí ostatní pejskaři. Ty tři týdny se to dá vydržet a uhlídat!
Veronika: Jsem opatrnější
Když moje fenka hárá, snažím se vyhýbat místům, kde se nejvíc pohybují psi. Nechodím s ní nakupovat, nepřipínám ji ke sloupům a na procházce ji mám zásadně na vodítku. Pokud se blíží člověk se psem na volno, raději ho upozorním, že mi fenka hárá, ať si ho chytí. Když nic nepomáhá a pes se i tak blíží, stoupnu si nohama za fenku, aby se k ní nemohl dostat. Eventuálně ho chytím za obojek a držím ho, než si pro něj páníček přijde, nebo se ho snažím odstrkovat.
Monika: Mám oči i vzadu a kalhotky v záloze
Mám psa a fenu. Doma jsou samozřejmostí hárací kalhotky a hárací sprej (pomáhá hodně), který stříkám psovi na hrudník, feně na zadek vč. zadních (ne na vulvu). Kalhotky pomohou, než přijde kritický den D, pak je pes dokáže během vteřiny sundat. Takže mám oči i vzadu a kalhotky v záloze. Na noc fenku zavírám do výstavní klece.
K dostání jsou už i odpuzovací spreje, které umí odradit dotěrné psy. Samozřejmě ani tyto nejsou vždy 100%, ale mohou vám aspoň trochu pomoci.
Autor článku
Kateřina Kašparová
Dlouholetá novinářka (televize a rádio) a vydavatelka časopisu HAF & MŇAU (2012–2021). Má dva psy (Roza a Charlie z útulku) a dva kocoury (Oskar a Seth, rovněž nalezenci). Už téměř 30 let pořádá nejrůznější psí a kočičí akce pro širokou veřejnost – psí dny, rekordní srazy psů, umisťovací výstavy koček ad. V r. 2004 založila spolek Kočičí a psí azyl, který provozuje a podporuje útulky po celé ČR a pořádá charitativní a osvětové akce na pomoc opuštěným i týraným zvířatům.
Kontakt: www.haf-mnau.cz

Množírny
Když jsem si adoptovala svého prvního psa zachráněného z množírny, přemyšlela jsem co víc bych mohla udělat. Julinka zemřela po roce a jáa si od stejné organizace ...
Číst článek

Imunovet a hojení otevřených ran
Jsou situace, kdy není rozumné dát psa do narkózy, aby se tržná rána zašila. Nebo situace, kdy veterinář není lehce dostupný (a nejedná se o život ohrožující zranění). Případně situace,..
Číst článek

Psychosomatika ve veterinární medicíně
Psychosomatika je v dnešní době uznávaným medicínským oborem, zejména v humánní medicíně, ale i v medicíně veterinární si získává...
Číst článek

Žlutá stužka
Žlutá mašle nebo stužka označuje pejska, který z nejrůznějších důvodů potřebuje prostor. Cílem může být nejen ochrana psa samotného, ale...
Číst článek

Hydroterapie / Aquaterapie a Kingvet
Fyzioterapie a rehabilitace zvířat se zaměřuje na diagnostiku, léčbu a prevenci funkčních poruch pohybového aparátu, jak u ortopedických, tak...
Číst článek

Flek po klíštěti, obnova srsti
Klíště obecné, Ixodes ricinus, je roztoč, jak známo, patřící do čeledi klíšťatovití. Víme, že se živí sáním krve na všem živém, kam se mu podaří dostat...
Číst článek

Doteky, které přináší úlevu
Když jsem poprvé aplikovala motýlí masáž u zvířete, věřila jsem v její sílu. Ne náhodou jsem se ocitla u Jitky Třešňákové na kurzu.
Číst článek

Hypertyreóza koček
Hypertyreóza neboli patologicky zvýšená funkce štítné žlázy je druhá nejčastější endokrinopatie u koček. Příčinou bývá zpravidla funkční nezhoubný nádor (adenom) jednoho či obou laloků žlázy.
Číst článek

Zvíře a parazité
Je jaro, otepluje se a je potřeba myslet na ochranu našich čtyřnohých přátel před klíšťaty.
Číst článek

Falešná březost
Falešná březost neboli pseudogravidita je hormonální stav, kdy fena, aniž by zabřezla, začíná laktovat a chovat se, jako by štěňata čekala, případně o ně již pečovala.
Číst článek

Vyšetření očí u zvířat
Vyšetření očí zvířat probíhá velmi podobně jako vyšetření lidských očí a mělo by být součástí základního vyšetření, jelikož v mnoha případech celková onemocnění souvisí i s postižením očí.
Číst článek

Bradavice u štěněte
Bradavice u mladých psů jsou nejčastěji infekčního původu, způsobuje je papilomavirus. Psi jsou tak nakažliví pro ostatní psi (ne pro jiná zvířata, ani pro lidi).
Číst článek

Metamorfní technika pro zvířata
Metamorfní technika tzv. motýlí masáže je jemnou harmonizační technikou, která se aplikuje u lidí na reflexních zónách páteře na chodidlech, rukách a hlavě.
Číst článek