Psychosomatika ve veterinární medicíně

Psychosomatika je v dnešní době uznávaným medicínským oborem, zejména v humánní medicíně, ale i v medicíně veterinární si získává stále větší oblibu. Je tomu tak i proto, že především chronická a interní onemocnění nelze vyléčit pouze pomocí klasické medikace a protokolů západní medicíny, což je frustrující jak pro majitele zvířat, tak i pro veterinární lékaře. Domnívám se, že souvislost mezi zdravotním stavem zvířat a prostředím, v němž žijí, je více než zřejmá, stejně tak jako podobnost jejich nemocí s nemocemi jejich lidí – páníčků.
CO JE TO PSYCHOSOMATIKA
V užším slova smyslu se jedná o vztah mezi duševním světem jedince, tedy emocemi, pocity a vnitřním rozpoložením, a jeho fyzickou stránkou, hmotným tělem. O přepis z jazyka neviditelných energií do hmoty, která je vlastně také pouhou koncentrovanou formou energie, a naopak. V širším slova smyslu pak jde o celostní přístup ke zdraví a hledání všech, respektive co největšího počtu dílků skládačky, které mají na výsledné zdraví vliv. V obou těchto případech je psychosomatický přístup náročnější na čas a ochotu zapojit se do individuálního příběhu pacienta a kromě nezbytných znalostí vyžaduje také trpělivost, důvěru a spolupráci mezi terapeutem a klientem.
Náhoda? „Náhoda je jen nerozpoznaný zákon.“ (Hermes Trismegistos).

PRO KOHO JE PSYCHOSOMATIKA VHODNÁ
Tato terapeutická metoda je vhodná pro všechny, kdo myslí celostně, převzali zodpovědnost za své zdraví a za zdraví svých zvířat a nevěří pouze práškům, granulím a univerzálním doporučením. Také si najde oblibu u těch klientů, které striktně západní přístup a tzv. evidence based medicine neuspokojily, respektive nevedly k uzdravení a odpovědím na otázky, jak si zdraví udržet, jak ho znovu nabýt. V neposlední řadě se stává volbou pro ty, kdo věří, že nemoc nevzniká jen tak z ničeho nic, ale že nese určitou zprávu, poselství, a že je odrazem disharmonie uvnitř nemocného.
„V ideálním případě lze psychosomatického myšlení využít k tomu, aby k nemoci vůbec nedošlo. Aby byla zachycena již drobná nerovnováha v chování či symptomech, dokud jsou vratné, a tato změna byla dobře pochopena tak, aby bylo možné pomocí jednoduchých opatření vrátit systém opět do rovnováhy.“
MVDr. Milena Martincová
MULTIOBOROVÁ DISCIPLÍNA
Do jakých oborů můžeme při psychosomatickém pohledu na zdraví a nemoc zabrousit? Určitě nikoho nepřekvapí, že tím zásadním je medicína, tedy znalosti o anatomii, fyziologii a patofyziologii, farmakologii, dietetice a dalších veterinárních disciplínách. Nicméně netřeba zůstávat pouze u pohledu západního. V mnoha případech nám budou nápomocny znalosti z tradiční čínské medicíny, akupunktura, fytoterapie, ájurvéda. V současné době jsou moderní a naštěstí i zvířatům nápomocné metody fyzioterapeutické. Méně konvenční a dostupná je medicína energetická, reiki, práce s biorezonancí, homeopatie a opravdovou lahůdkou je využití například konstelací a astrologie.

SOCIÁLNÍ KONTEXT
Velmi významně na zvíře působí také jeho sociální vazby. Kontakt a vztahy s dalšími jedinci stejného druhu, ale i mezidruhové interakce. To platí zejména u zvířat domácích, kde bývá nejsilnějším zdrojem vztahů člověk, resp. celý rodinný systém, novodobá smečka. Zvíře může trpět a onemocnět, pokud mu není umožněno být zvířetem a nejsou-li respektovány jeho přirozené potřeby, které se formovaly mnohé generace předtím. Také pokud nežije v harmonickém prostředí nebo nemá čas na odpočinek. Pokud tráví čas v izolaci kůň nebo pes, může se u něho objevit stereotypní chování, naopak pokud je kočka nucena žít v nadpočetné skupině koček bez možnosti vlastního prostoru a klidu, vyvíjí se u ní močové problémy, agrese či sebepoškozování.
JAKÝM ZPŮSOBEM OVLIVŇUJÍ ZDRAVÍ ZVÍŘAT EMOCE?
Emoce zvířat mohou být tzv. primární čili mající původ přímo v těle zvířete. Typicky si představme agresi a strach u dvou bojujících kocourů. Každé zvíře je originál a kromě jedinečných znaků fyzických má i svou jedinečnou povahu a temperament. Některé je bázlivější, jiné zase zvědavé či radost sama. Jenže pak jsou tu ještě emoce sekundární. Sekundární emoce jsou emoce mající původ někde mimo zvíře, ale dostatečně blízko a dostatečně dlouze a intenzivně působící. V případě domácích mazlíčků jsou to nejčastěji emoce jejich páníčků, s nimiž zvířecí energetický systém rezonuje díky těsnému soužití, citové vazbě a také díky schopnosti domácích zvířat tyto energie somatizovat – zrcadlit na fyzické rovině.
Autor článku
MVDr. Milena Martincová
Praktická veterinární lékařka specializující se na interní medicínu malých zvířat a celostní přístup k pacientům, psychosomatička, certifikovaná poradkyně, lektorka a odborný garant veterinární divize Energy.

Množírny
Když jsem si adoptovala svého prvního psa zachráněného z množírny, přemyšlela jsem co víc bych mohla udělat. Julinka zemřela po roce a jáa si od stejné organizace ...
Číst článek

Imunovet a hojení otevřených ran
Jsou situace, kdy není rozumné dát psa do narkózy, aby se tržná rána zašila. Nebo situace, kdy veterinář není lehce dostupný (a nejedná se o život ohrožující zranění). Případně situace,..
Číst článek

Hárání
Snad každý majitel psa-samce to už někdy zažil – jeho parťák vypne mozek, zapomene, že má nějaké jméno a umí více či méně spolehlivě poslouchat… hormony s ním zkrátka cvičí...
Číst článek

Žlutá stužka
Žlutá mašle nebo stužka označuje pejska, který z nejrůznějších důvodů potřebuje prostor. Cílem může být nejen ochrana psa samotného, ale...
Číst článek

Hydroterapie / Aquaterapie a Kingvet
Fyzioterapie a rehabilitace zvířat se zaměřuje na diagnostiku, léčbu a prevenci funkčních poruch pohybového aparátu, jak u ortopedických, tak...
Číst článek

Flek po klíštěti, obnova srsti
Klíště obecné, Ixodes ricinus, je roztoč, jak známo, patřící do čeledi klíšťatovití. Víme, že se živí sáním krve na všem živém, kam se mu podaří dostat...
Číst článek

Doteky, které přináší úlevu
Když jsem poprvé aplikovala motýlí masáž u zvířete, věřila jsem v její sílu. Ne náhodou jsem se ocitla u Jitky Třešňákové na kurzu.
Číst článek

Hypertyreóza koček
Hypertyreóza neboli patologicky zvýšená funkce štítné žlázy je druhá nejčastější endokrinopatie u koček. Příčinou bývá zpravidla funkční nezhoubný nádor (adenom) jednoho či obou laloků žlázy.
Číst článek

Zvíře a parazité
Je jaro, otepluje se a je potřeba myslet na ochranu našich čtyřnohých přátel před klíšťaty.
Číst článek

Falešná březost
Falešná březost neboli pseudogravidita je hormonální stav, kdy fena, aniž by zabřezla, začíná laktovat a chovat se, jako by štěňata čekala, případně o ně již pečovala.
Číst článek

Vyšetření očí u zvířat
Vyšetření očí zvířat probíhá velmi podobně jako vyšetření lidských očí a mělo by být součástí základního vyšetření, jelikož v mnoha případech celková onemocnění souvisí i s postižením očí.
Číst článek

Bradavice u štěněte
Bradavice u mladých psů jsou nejčastěji infekčního původu, způsobuje je papilomavirus. Psi jsou tak nakažliví pro ostatní psi (ne pro jiná zvířata, ani pro lidi).
Číst článek

Metamorfní technika pro zvířata
Metamorfní technika tzv. motýlí masáže je jemnou harmonizační technikou, která se aplikuje u lidí na reflexních zónách páteře na chodidlech, rukách a hlavě.
Číst článek